10,000 Karakterlik Tweet’lere Hazır mısınız?

140 karakterle sınırlı kalmayı unutun, kemerlerinizi bağlayın ve 10,000 karakterlik, evet yanlış duymadınız tam 10,00 karakter uzunluğunda tweet’ler oluşturmaya hazırlanın. Bu upuzun tweet’leri kullanabileceğimiz resmi kaynaklar tarafından henüz yüzde yüz teyit edilmese de yayınlanan raporlarda 2016’nın ilk çeyreğine yetişeceği öngörülüyor.

Twitter’da kendinizi 140 karakterle ifade etmeyi yetersiz buluyorsanız genellikle ulaştırmak istediğiniz mesajı üçüncü parti hizmetler kullanarak ya da bir dizi tweet’i art arda yazarak paylaşıyorsunuz anlamına geliyor. Ancak son günlerde yayınlanan bir rapora göre Twitter’ın karakter sınırını 2016’nın ilk çeyreği içerisinde 10,000’e çıkaracağı anlaşılıyor.

twitter-logo

Gerçekleşecek bu değişikliğin kullanıcıların zaman tünelleri üzerinde çok da büyük bir etki yaratmayacak. Rapora göre, zaman tünelinde yine oluşturulan tweet’in 140 karakterlik kısmı görünecek ve bir tıklamayla 10,000 karakterdeki tweet’in tamamı görüntülenebilecek.

Twitter kartları, ‘’Anlar’’ özelliği ve fotoğraf kullanımı, yazının yanı sıra uygulamaya belli ölçüde zenginlik getirdi ve 140 karakterlik yazı oluşturma konusunu neredeyse ikinci planda bıraktı.

Peki, neden 10,000 karakter sınırı getirilecek? Bu rakam, Twitter’ın direkt mesaj özelliğinde kullanılan ve hemen hemen aynı rolü üstlenen karakter sayısıyla aynı. Facebook gibi diğer ağlar ise daha geniş, 60,000 karakterlik bir kullanım alanı sunuyor.

Bu gelişmenin Twitter kullanıcıları tarafından nasıl karşılanacağı henüz belirsiz fakat sosyal ağın gelişimi ön plana çıkaracak bir şeylere ihtiyacı var.

twitter2

Twitter CEO’su Jack Dorsey’e göre Twitter’ın 140 karakterle aklınızdan geçenleri ifade etme fikri hiçbir zaman kaybolmasını istemedikleri ‘’güzel bir sınırlama’’. Ancak Dorsey, her geçen gün daha çok kullanıcının daha fazla şey ifade edebilmek adına daha uzun yazılan yazıları ekran görüntüsü alarak tweet’lerine fotoğraflar şeklinde eklediklerini fark ettiklerini söylüyor.

Bu metinlerin fotoğraflardan ziyade gerçek yani aranabilir içerikteki metinler olmasının ise Twitter’a daha fazla özellik ve güç getireceğini vurguluyor. Çünkü daha uzun metinler daha çok kelime demek ve bu da daha fazla anahtar kelime ve hedef kitle reklamları için daha fazla fırsat anlamına geliyor.

Dorsey, mobil platformdaki fotoğraf yer almayan metin tweet’lerinin, hatta uzunca yazılanların bile daha az bant genişliği kullanacağını, hızdan hiçbir zaman taviz vermeyeceklerini bu sayede yüksek internet bağlantı hızından yoksun, gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcıların bile bu özellikten rahatlıkla yararlanacağını sözlerine ekliyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler