100,000 BaşarılI Kicstarter Projesi ve 100 Gerçek

Online yayın hayatına başlayalı yedi yıl olan Kickstarter, başarılı bir şekilde finanse edilen 100,000 kampanyayı çatısı altında toplamayı başardığını açıkladı.

kickstarter1

‘’Falklands/Malvinas: One War, all Wars’’ adındaki National Geographic fotoğrafçısı tarafından hazırlanan ve 8 Şubat’ta hedeflediği rakama ulaşan fotoğrafların yer aldığı kitap projesi ile birlikte Kicstarter 100,000. başarılı kampanyasına ulaşmış oldu.  Bu olayı kutlamak isteyen kitle fonlaması portalı, başarıya ulaşan bu projelerden ve web sayfasında yer alan diğer kampanyalardan 100 parçalık bir seçki yaptı.

voices of the tempest4

Bu 100 parçalık seride, Kickstarter’ın hedeflenen rakama ulaşan 100 kampanyaya 121 günde, son 100 kampanyaya ise yalnızca 3 gün içinde ulaştığı görülüyor. Web sitesindeki en başarılı proje yaratıcısının destek almayı başaran 94 farklı projesi, projenin geliştirildiği yerle o projeye bağış yapan bir destekçi arasında ise ortalama 2317,09 mil bulunuyor.

grammy-kickstart

Örneğin, Kicstarter kampanyasıyla yola çıkan ve Oscar’a aday olan 11 film projesi olduğunu biliyor muydunuz? Ya da 4 yaratıcının bu projeler ile Grammy kazandığını? Aslında bu sonuçlar sürpriz değil. Çünkü ‘’Müzik’’ kategorisi 22,133 ile en geniş paylaşıma sahip kampanyalarla dolu. Geçtiğimiz yıl 2 milyar dolar teminat aldıklarını açıklayan web sitesi, 9,5 milyon kullanıcıya sahip. Bu kullanıcıların 9,088,422’si 100,000 başarılı projeye destek verip teminat oluşturdu.

shakespeare v. cthulhu

Kickstarter’da pek çok proje ve kampanya başarısızlığa uğrasa da bu insanlara pek fazla engel oluyormuş gibi gözükmüyor ve ilgilerini çeken projelere destek vermeye devam ediyorlar. Rakamları seven kişiler Kickstarter’ın web sitesinde yer alan 100 parçadan oluşan bilgileri okuyabilir. Sitedeki istatiksel bilgi dışında göze çarpan bir diğer gerçek ise ‘’Shakespeare vs. Cthulhu’’ projesinin yeterli destekçiye ulaşıp başarıya ulaşmış olması.

Cthulhu: Howard Phillips Lovecraft’in yarattığı Cthulhu Mitosu’ndaki Yüce Eskiler’den (Great Old Ones) biridir. Cthulhu’nun devasa boyutları, ürkütücü görüntüsü ve ima ettiği dehşet verici şeyler ilk akla gelen özellikleridir.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler