2012 Facebook istatistikleri – 2013 için fikirler

Barack Obama’nın seçim zaferi iletisi, facebook üzerinden en fazla beğen alan fotoğraf olmuş. ( 4 milyon beğen)

Facebook kullanıcılarının %25’inin herhangi bir güvenlik kontrolü bulunmuyor. Bu hesaplar diğer tüm facebook kullanıcılarına açık. (Tam da facebookun istediği gibi 🙂

Facebook kullanıcılarının ortalama 130 arkadaşı var. Çok arkadaşın olsa ne olacak. Arkadaş dediğin kanlı canlı olur.

Facebook’daki aktif olan aylık kullanıcı sayısı yaklaşık 850 milyon.

Facebook kullanıcılarının %21’i Asya kıtasından. Bu asya kıtasının çoğunun facebookta olduğu anlamına gelmiyor. Aksine bu rakam Asya kıtasının toplam nüfusunun %4’üne denk geliyor. Resimde de görüldüğü üzere Çin kapkaranlık.

İşin en ilginç yanlarından biri facebook kullanıcılarının yaklaşık 488 milyonu facebook’u mobil cihazlar üzerinden kullanıyor. Gelecek mobil teknolojilerde. Ajanslara tavsiyemiz titreyin kendinize gelin ve mobil düşünün.

En fazla iletiyi brezilyalılar gönderiyor. Herhalde her yaptıklarını belgelemeye çalışıyorlar.Her ay  800’ün üzerinde facebook sayfasından 86.000 ileti görüntülüyorlar duvarları üzerinde.

Kullanıcıların %23’ü facebooka büyük bir merakla bağlılar, günde 5 veya daha fazla hesaplarını kontrol ediyorlar.

Facebook üzerinde 42 Milyon sayfa barındırılıyor. İnsanlığın yolu facebooktan geçiyor, kurulan her işletme eğer iş alanına uygunsa facebook sayfası açmadan bismillah demiyor.

1 Miyonun üzerinde web sitesi facebookla entegre durumda çalışıyor.  Kimi içeriklerinin facebook üzerinden paylaşılmasını teşvik ediyor, bir kısmı facebook yorum araçlarını kullanıyor, ne uğraşacağım loginle moginle diyip facebook login kullananlarda hiç az değil. İş akışlarımızı hızlandırmak, ticari gelirlerimizi arttırmak ve markamızı itibarını yönetmek için facebookun şevkatli kollarına bırakmış durumdayız kendimizi. İnşallah bir şey gelmez başımıza.

Kadınların % 85’i Facebook’taki arkadaşları tarafından rahatsız edilmektedir. Durmak yok tacize devam.

Facebook’un 2012 yılında en başarılı olduğu ülkeler sırasıyla Rusya, Güney Kore, Hindistan ve Brezilya. Bu ülkelerde facebook ortalama %41 büyüme yaşamış. Allah nazarlardan saklasın. Tabi Türkiye öyle bir yüklendiki yeni üye olacak adam kalmadı, tüm umudumuz sayın başbakanın 3 çocuk temennisinin yerine getirilmesi üzerine kurulu. İnşallah ilerleyen senelerde bizde yeniden facebookun büyüme rekorları kırdığı ülkelerden oluruz.

Kullanıcılar her gün ortalama 250 milyon fotoğraf yüklüyorlar facebooka.

Sadece 2012 yılında, dakika ya da saat olarak söyleyemeceğimiz uzunlukta, 210.000 yıllık müzik yüklenmiş facebook’a.

 

Diğer bir istatistikse, 2012 yılında 17 milyar lokasyon tagli ileti yayınlanmış ve check-in yapılmış.

Kullanıcıların %80’i markalarla iletişim kurmak için facebooku tercih etmiş. Bu rakam önümüzdeki yıllar içinde kesinlikle düşecektir. Twitterın kılıcı markaların boynu üzerinde sallanıyor.

Her 4,3 sapa 5,7 hanımefendi karşılık geliyor facebookta. Kadınların facebooku bu denli çok kullanıp bu kadar etkisiz olması incelenmeli. Hatta kendileri incelesin, raporlar halinde facebooka yollasınlarda, şu %85 rahatsız edilme oranı düşsün.

Nisan ayı itibarıyla, Zygna oyunları gelirleri Facebook’un toplam gelirinin yüzde 12’si idi. Giderek düşüyor, facebook senin eline mi bakcam dedi ve kullanıcıları dolar olarak görmeye başladı. Adam akıllı bir sosyal medya yapısı çıkarsa facebooku terketmek 1 saniyemizi almaz.

B2C’lerin %77’si  ve B2B’lerin %43’ü facebook üzerinden müşteri edinebildiler. E tabi facebookta haksız değil, “herkes benim üzerimden para kazanıyor ben neden durayım”.

Seks satar diyor facebook. Cinsel içerikli iletiler diğer iletilere göre %90 oranında fazla paylaşılmış.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler