2013’ün en iyi #sosyalmedya kampanyaları

sm thumb Tweet-a-Coffee_How_to_Video

Geçen yıl sosyal medya için önemli bir yıl oldu. Facebook’taki değişiklikler ve Twitter’ın hisselerindeki yükselme sosyal medyanın her geçen gün daha önemli bir platform olacağını işaret ediyor.

Bu gelişmelere paralel olarak markaların da sosyal medyaya ilgisi artıyor. Markalar sosyal medyayı kullanmanın ilginç ve etkili yollarını keşfediyorlar.

2013’ün en iyi sosyal medya kampanyalarını sizler için derledik:

The Warner Sound Captured By Nikon –  SXSW

Geçen seneki South By South West –SXSW Film, Müzik ve Interaktif Festivalinde Warner Nikon ile işbirliği yaparak izleyicilere konserleri kaydedebilecekleri fotoğraf makineleri verdi ve izleyicilerden kaydettikleri görüntüleri #NikonWarnerSound hashtagi ile sosyal medya platformlarına yüklemelerini istedi.  Ortalama 500 binden fazla katılımcısı ile SXSW kampanya videoların izlenme ortalamasını beşe katladı.

Kenneth Cole : 30 Years Bold

sm kenneth cole

Markalar uzun zamandır yarışmalar ve çekilişlerle müşterilerinin ilgisini çekmeye çalışıyor. Ancak sosyal medyanın ve mobil cihazların gelişimi ile yarışma ve çekiliş gibi kampanyaların da şekli değişti.

Kenneth Cole 30 Years Bold  ile sosyal medyayı ustaca kullandı ve müşterilerini kampanyaya entegre etti. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe güzel bir örnek olan kampanya #30yrsbold, #boldfashion, #boldexperience hastagleri ile Twitter ve Instagram’da yüksek ilgi gördü. Kenneth Cole müşterilerinin paylaştığı içeriklere hediye kredisinden New York seyahatine kadar bir çok ödül verdi.

BaubleBar: Çevrimiçi – çevrimdışı deneyim ve sosyal entegrasyon

sm bauble bar 2sm bauble bar

Online takı mağazası BaubleBar müşterilerinin çevrimiçi ve çevrimdışı tecrübelerini ustaca entegre etti. Online olarak başladıkları satış hayatlarına New York açtıkları iki mağaza ile devam eden şirket müşterilerinin deneyimini mobilize etti. BaubleBar mağazasındaki interaktif sistemle müşterilerinin ürün hakkında bilgi almasını sağlamanın yanı sıra sosyal medyayı da işin içine kattı. BaubleBar sosyal medyada #BaubleBar hashtagi ile kullanıcılar tarafında paylaşılan içeriklere kendi marka sayfasında yer vererek müşteri ile ilişkilerini güçlendirdi.

Starbucks:  Tweet-A-Cofee

Starbucks e-hediye oyununu yepyeni bir boyuta taşıdı. Starbucks’in Tweet-A-Coffee kampanyası ile Twitter’dan arkadaşlarınıza kahve ısmarlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Twitter hesabınızla Starbucks hesabınızı bağlamak ve arkadaşınızın Twitter profiline #tweetacoffe yazmak.

Starbucks mobil entegrasyonda öncü markalardan biri. Starbucks 2011’de e-hediye alanına girdiğinden beri programı Facebook ve mobil uygulamasına ekledi.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler