2014’te takip etmeniz gereken 6 yeni Sosyal Medya ağı

2013’ün son günlerini yaşadığımız bu günlerde, bireysel ve kurumsal bazda herkes 2014’ün planını yapmaya başlıyor. Yeni yıla yönelik tahminler, yatırımlar ve öngörüler kimileri için mutlu sonla biterken, kimileri için aynı şekilde sonuçlanmıyor. Konuyu Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama açısından ele alacak olursak, özellikle Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest gibi girişimler için 2013 yılı altın bir yıl olarak gösterilebilir. Bu dev ağların başarısı, elbette birçok insanı Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmaya, yatırımlar yapmaya ve fikirler üretmeye teşvik etti. İşte size 2014 yılında patlaması beklenen, farklı amaçlara ve şu an için niş kitlelere hitap eden 6 yeni Sosyal Medya ağı:

1.Medium

Eğer Twitter’da viral olarak yayılan, sıkça görmeye başladığınız bir makale varsa, muhtemelen Medium’da yayınlanmış bir makaledir. Twitter’ın fikir babası ve kurucu ortaklarından olan Evan Williams: “Medium, sitede yayınlanan en iyi yazılara ulaşmanızı sağlayan farklı algoritmasıyla uzun formlu bir blog platformudur.” diyor. Siz de Medium’u deneyimleyip teknoloji, kültür ve tasarım hakkındaki farklı fikirleri inceleyebilirsiniz. Eğer sizin de parlak fikirleriniz varsa, Medium’da paylaşmamanız için hiçbir neden yok.

Sosyal Medya1

2.Impossible

Eğer Instagram ve Quora’nın bir çocuğu olsaydı, o muhtemelen Impossible olurdu. Lily Cole’un oluşturduğu bu yeni sosyal ağ insanlara ücretsiz olarak soru sordurup yardım almalarını sağlıyor. Üstelik gelen sorular ve istekler de sınırsız konuda olabiliyor. Öyle ki birinin evde t-shirt baskısının nasıl yapılacağına dair yardım istediğini görmenizin hemen ardından, kişisel sağlığınız için motivasyon egzersizlerinde size yardımcı olabileceğini belirten başka bir ileti ile karşılaşıyorsunuz. Şimdilik ticari bakış açısından daha çok fedakarlık ve paylaşım üzerine kurulmuş bir sistem olarak görünse de, özellikle akıllı pazarlamacı ve girişimciler için büyük fırsatların yattığı bir ağ Impossible.

Sosyal Medya2

3.Mobli

Kendisini Instagram’a alternatif olarak tanıtan ve “görsel arama motoru” olarak tanımlayan Mobli, América Móvil’den aldığı 60 milyon dolarlık yatırımla kullanıcılarına verdiği hizmet ağını hızla büyütüyor. Özellikle Leonardo DiCaprio ile birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalarla Mobli 2014 senesine ve ötesine damga vuracak gibi görünüyor.

Sosyal Medya3

4.Nextdoor

Arkasında Google ve Amazon gibi iki dev bulunan Nextdoor, yerel bir sosyal ağ oluşturarak size komşularınızla iletişime geçme, günlük ihtiyaçlardan haberdar olma ve taşınma gibi durumlarda eşya alış-satışı konularında size hizmet sağlıyor.

Sosyal Medya4

5.Shots of Me

Hızlı yükselişinden ve birçok farklı işte adının geçmesinden sonra, Sosyal Medya’da da Justin Bieber ismini duymak çok da şaşırtıcı değil. Bieber destekli bu yeni ağ yalnızca tek bir fonksiyona dayalı: “Selfie fotoğraflar.” Shots of Me kullanıcıları, yalnızca telefonlarının ön kameralarıyla çektikleri fotoğrafları bu platformda paylaşıyorlar. Beiber, Snapchat’in etkisi altına aldığı gençlik akımını fark etmiş olacak ki pazarda kendine yer açmaya çalışıyor. Yorum özelliğinin bulunmadığı Shots of Me yakın zamanda adını çok sık duyacağımız bir Sosyal Medya ağı olacak gibi görünüyor.

Sosyal Medya5

6.Sportlobster

Spor etkinliklerinin Sosyal Medya’daki gücü ve etkisi apaçık ortadayken, tümüyle spor odaklı bir sosyal ağ yaratmamak büyük kayıp gibi görünüyor. Büyük bir fırsatın yattığı bu alanda Sportlobster, spor tutkunlarına içerik üretiyor, canlı sonuçları veriyor, onların etkileşime ve iletişime geçmelerini sağlıyor ve müsabakalarla ilgili tahminlerde bulunmalarına zemin oluşturuyor. Siz de seçtiğiniz bir veya birden çok spor alanındaki anlık konuşmalara dahil olabiliyor ve fikir paylaşımında bulunabiliyorsunuz.

Sosyal Medya6

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler