2014’ün en önemli 7 #sosyalmedya trendi

Sosyal medya platformlarının giderek yaygınlaşması ile sosyal medya araçlarını kullanmak da giderek zorlaşıyor.  Dolayısıyla sosyal medya trendlerinin gerisinde kalmamak ve sosyal medyada harcadığınız zamanı yararlı bir yatırıma dönüştürmek de bir gereklilik haline geliyor.  Markalara düşen ise sosyal medya ile entegre pazarlama stratejilerine daha fazla ağırlık vermek.

Peki 2014’te sosyal medyanın öne çıkan trendleri neler olacak?

İşte sosyal medya uzmanlarının öngörülerine göre 2014’ün en önemli sosyal medya trendleri:

Sosyal Medya’ya yapılan yatırım bir lüks değil bir gereklilik olacak

Sosyal medyada varlık göstermeyen kişi ya da markalara şüpheyle yaklaşma devrine zaten girdik. Ancak uzmanlar önümüzdeki yılda sosyal medyanın bir gereklilik halini alacağı konusunda hemfikir. Kişisel sosyal medya kullanımında elemanlarını işe ararken Facebook profilini görmek isteyen şirketler bile gördük. Ancak profesyonel alanda markaların pazarlama stratejilerini giderek daha fazla sosyal medya ile entegre etmeleri gerekiyor. Pazarlama departmanları markaların sosyal medya görünürlüğünü artırmak için daha fazla sosyal medya uzmanı ile çalışmak istemesi bekleniyor.

Pazarlamaya sosyal medyayı entegre etmenin bir çok faydası var:

Hedef kitlenizden daha iyi geri bildirim alabilmek.

Marka görünürlüğünün artması.

Marka bilinirliğinin artması.

Ağızdan ağıza pazarlama imkanı yaratması.

Müşteri sadakati ve güveninin artması

Daha geniş kitlelere ulaşmak

Google +’ın popülerliği artacak

Facebook hala aylık aktif kullanıcı sayısında 1.14 milyar ile başı çekse de Google +’ın popülerliği de gün geçtikçe artıyor. Google + kullanıcı sayısında ikinci sıraya 343 milyon kullanıcı ile yerleşti.

Google+’ı diğer sosyal medya ağlarının önüne geçiren kişisel bilgilerle servislerini entegre etmesi. Google + sadece basit bir sosyal ağ olmanın ötesine geçiyor ve kullanıcılarına diğer tüm Google araçları ile  SEO (Search Engine Optimization- Arama Motoru Optimizasyonu)  anlamında uyumlu, kolay ve gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sağlıyor.   Google + herkese uyan bir sosyal ağ olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor.

En büyük başarı imaj odaklı sosyal ağların olacak

sosyal medya instagram

Sosyal medya ve kameranızın cebinize girmesi ile birlikte imaj odaklı sosyal ağlar da giderek yaygınlaşıyor. Görsel içerik paylaşmanızı sağlayan Instagram gibi uygulamaları, Vine gibi video yapım ve paylaşım uygulamaları takip ediyor. Facebook gibi sosyal ağlar da sayfa tasarımlarında  görsel içeriği ön plana çıkaracak şekilde hareket ediyor. Uzmanlar 2014 yılında bu trendin giderek artacağı görüşünde.

Micro-Video’nun yükselişini izleyeceğiz

sosyal medya vine

Görünen o ki çoğumuza Twitter’da 140 karakterlik notlar yazmak ya da 3 dakikalık videolar çekmek giderek zor gelmeye başladı.  Giderek popülerleşen Vine uygulaması ya da Instagram’ın video özelliği micro-video alanının yükseleceğine işaret ediyor. Vine ile çektiğiniz ya da yüklediğiniz 6 saniyelik videolarınıza müzik ekleyerek networkünüzle paylaşabiliyorsunuz. Bu mini içeriklerin sosyal medyayı nasıl şekillendireceğini izlemek için sabırsılanıyoruz.

Foursquare gerileyecek

sosyal medya foursquare

Foursquare 2013 yılını oldukça zor geçirdi. Kullanıcı sayısında azalma yaşayan Foursquare gelirini artırmakta da zorlandı. Facebook, Twitter ve Instagram gibi uygulamaların lokasyon bazlı servislerini geliştirmeleri ile Foursquare gibi uygulamalara duyulan ilgi azalıyor.

Myspace büyüyecek

Myspace sosyal medyanın popülerlik konusunda hezimete uğrayan en büyük ağlarından biri oldu. Bir zamanların en popüler sosyal networkü birden en az tercih edilen platformlardan biri haline geldi. Ancak Myspace henğz havlu atmış değil. Geçen yılın başında tasarımlarını yenileyen ve baştan yaratılan Myspace şimdi de iPhone uygulamasını çıkarıyor. Myspace 2014 yılında müzik odaklı bir sosyal medya ağı olarak yayılabilir.

Linkedin iş dünyasında yükselecek

Profesyonel alandaki en büyük sosyal medya ağı Linkedin B2B iş geliştirme alanında yükseleceği öngörülüyor. Linkedin 238 milyon kullanıcısı ile kendini  sadece bir networking aracı olarak değil, profesyoneller için en çok tercih edilen içerik yaratma ve yönetme aracı olarak da konumlandırıyor.

Genel olarak Facebook ve Twitter’da bir gerileme öngörülmüyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler