2015’in Son Çeyreği Facebook için Nasıl Geçti?

Facebook, 2015’in son çeyreğinde elde edilen finansal sonuçları açıkladı. Bu raporda göze çarpan detayların başında ise sosyal platformdaki kullanıcı artışı yer alıyor.  Facebook’un şu an tüm dünyada 1,59 milyar kullanıcısı bulunuyor. Sosyal ağı her gün aktif olarak kullananların sayısı ise 1,4 milyar. Bu kullanıcıların 934 milyonu ise Facebook’u aktif olarak mobil cihazlar üzerinden kullanıyor.

Facebook-community-update

Açıklanan rakamlara göre Facebook’un reklam ve hisse gelirleri de yükselişte. Sosyal medya devi, 2015’in son çeyreğinde 4,5 milyar dolar reklam geliri elde ederken hisse başına 0,79 dolar kazandı.

Şu an Facebook’un reklam gelirlerinin %80’lik kısmını mobil oluşturuyor. Yalnızca mobilden sosyal ağı ziyaret edenlerin sayısı 827 milyon ve geçen çeyreğe göre (723 milyon) %13,2 artmış görünüyor. Ortaya çıkan bu sonuç, artık Facebook’un geniş ekran masaüstü bilgisayar devrini geride bıraktığını kanıtlar nitelikte.

facebook-zuckerberg

Zuckerberg, günde 500 milyon kullanıcının 8 milyar video yani kullanıcıların günde 100 milyon saat video izlediğini açıkladı ve bu önemli bilgi doğrultusunda şirketin kendine özel bir video kanalı oluşturacağını söyledi.

Böyle bir açıklamanın yapılması sürpriz değil çünkü şirket zaten özellikle mobil video deneyimini artırmak için 360 derece video, açılır video oynatıcı gibi özellikler deniyordu.

Facebook-Video

Bu gelişme, YouTube’a karşı bir hamle olarak görülebilir fakat Facebook’un kendine ait bir video kanalı açacağı ve YouTube’a rakip olacağı hakkındaki söylentiler uzun süredir etrafta dolaşıyordu.

facebook1

Buna rağmen Facebook’un YouTube’un yerini alabilecek ya da onunla ciddi anlamda rekabet edebilecek bir video kanalı yaratması oldukça zor görünüyor. Ancak yine de Facebook, kendi alanındaki en iyi pozisyonu korumaya devam ediyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler