2016’da Sıkça Karşılaşacağımız 6 Mobil Trend

Geçen yıl, mobil devrim için sarsıcı geçen zamanlardan biriydi. Dünya genelinde mobil uygulama kullanımı %58 arttı ve en çok kullanılanlar kişiselleştirme, medya ve üretkenlik artırıcı uygulamalar oldu.

İşin ilginci, bu büyümenin büyük çoğunluğu mobil bağımlı diyebileceğimiz var olan kullanıcılar tarafından sağlandı. Kullanıcılar, yalnızca 1 uygulamaya günde 60 kez girip burada bolca vakit geçirebiliyor.

mobile-trends-2016 -1

Uygulama çılgınlığının anormal boyutlara ulaştığı bu dönemde sizlerle birlikte 2016’da öne çıkacak olan 5 mobil trendi inceleyeceğiz.

Web ve televizyonun birbirine karışması

Araştırma sonuçlarına göre geleneksel televizyon izleme saatleri özellikle 18-24 yaş (46 saat) ve 25-34 yaş (42 saat) insanlar göz önüne alındığında aydan aya önemli ölçüde düşüş gösterdi. Uygulamalardan medya tüketimi ise 2014’ün ikinci çeyreğinden 2015’in ikinci çeyreğine kadar %108 arttı.

appletv

Çevremizde Apple TV gibi televizyonu internetle birleştiren, yeni bir yayıncılık anlayışı getiren televizyon hizmetleri görmemiz bu yüzden pek şaşırtıcı değil. Dijital video uygulamalarını ve televizyonu tek bir video platformunda birleştirmek akıllıca… Ama yine de uygulamaların kullanım oranı hızla artıyor ve webde de bir değişim ve dönüşüm gözlemliyoruz.

Uygulamalar, ileride tarayıcıların yerine geçecek ve masaüstü varış noktaları, kullanıcıların kendileri için önemli olan içeriklere ve servislere ulaşmaları için uygulama deneyimini taklit etmeye başlayacak. Bunun örneklerini şimdiden görebiliyoruz. LinkedIn gibi web siteleri daha kişisel, sosyal merkezli deneyimleri ve kullanıcı davranışlarını bir uygulama içerisinde bir araya getiriyor.

Küçük ekranlı akıllı telefonlar tarihe karışacak

Dar ekranlı akıllı telefonlar tarihe karışmakla yüz yüze. 2015 yılında küçük ekranlı telefonlardan uygulama kullanma oranı Phablet olarak bildiğimiz daha geniş ekranlı cihazlardan uygulama kullanma oranının 3’te 1’iydi ve yine 2015’te Android’den yapılan tatil aktivasyonlarının %50’si phabletlerden yapıldı. Tüketicilerin artık phabletleri içerik tüketmek için kullandıklarını ve bu ekranların artık onlara yetmemeye başladığını görebiliyoruz.

mobile-tablet-graphs

2015’te haber-magazin haberi tüketimi ve eğlence uygulamalarına talep arttı. Phabletler, akıllı telefonların liderliğini ele geçirmeye başladı.

Geleneksel yayıncılık çok yönlü yayıncılığa dönüyor

Mobil ve televizyonun giderek iç içe geçmesi primetime (televizyonun en çok izlendiği saatler) kavramını geride bıraktı. Artık kullanıcılar, telefonlarını ve tabletlerini istedikleri içerikleri izlemek için kullanıyorlar. Ve artık mobilde geçirilen zamanın %90’ı uygulamalara ayrılıyor ve bu da televizyonun yön değiştirmesine sebep oluyor.

youtube

Uygulamalar sayesinde kullanıcılar artık başkalarının dikkatini çekecek daha zengin içerikler üretip bu içerikleri sosyal ortamlarda paylaşma ve yayınlama gibi fırsatlara sahip. Mobil sektörü içeriğin ve toplulukların çakıştığı yönde ilerliyor. Sonuç olarak ortaya uygulamalar üzerinden içerik tüketimi ve dağıtımıyla ilgili yeni metotlar çıkıyor.

Mesajlaşma uygulamaları ve Yapay Zekâ: yeni müşteri hizmetleri modelleri

Mesaj ve sohbet uygulamalarının tomurcuk gibi çoğalması yeni bir şey değil. Sosyal ve mesajlaşma uygulamalarında 2014’ün ikinci çeyreğinden 2015’in ikinci çeyreğine %50 artış oldu. Mesajlaşma ve sohbet iletişimde baskın bir hale gelmeye başladı. Buna bağlı olarak müşteri hizmetleri modellerinde de bu yönde bir değişim görmeye başladık.

mobile shopping

E-ticaret sitelerinde müşterilerin günün neredeyse 24 saati bir müşteri temsilcisiyle sohbet edebilmesi artık alışıla gelmiş bir durum. Bu yıl, çağrı merkezleri sayısında düşüş yaşanacak, mesaj ve sohbet merkezleri artacak. Yapay Zekâyla çalışan daha üstün ve otomatikleştirilmiş müşteri hizmetleri platformları da yayılmaya başlayacak.

Talebe yönelik servisler: yalnızca güçlü olan ayakta kalacak

Talebe yönelik hizmetler bu yıl da son hızda devam edecek. Bildiğiniz gibi Uber ve Amazon gibi şirketler 2015 yılında lüksü, rahatlığı günlük aktiviteler ve uygun fiyatlarla tüketiciye sunarak büyük başarılara ulaştı.

Talebe yönelik uygulama hizmetlerini kimler ve nasıl sürdürmeye devam edecek? Şirketlerin her geçen gün genişleyen bu kalabalık furyada ayakta kalması için yüksek beklentilere sahip kalabalığın isteklerine kulak vermesi ve yaratıcılığını konuşturması gerekiyor.

Mobil çağ, hayatlarımızı ele geçirmeye ve bizleri tabletlerimize, akıllı telefonlarımıza bağlamaya devam ediyor. Sosyal hayatımız, birbirimizle bağlantı kurma biçimimiz, içerik tüketimi alışkanlıklarımız yön değiştiriyor. Durmadan değişen bu ekosistemde ayakta kalmak için mobil uygulama şirketlerinin ve servis sağlayıcıların geleceği düşünerek hareket etmeleri ve bu trendlere ayak uydurmaları gerekiyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler