Facebook Terörle Bağlantılı Profilleri Kapatıyor

Facebook, terörizm ile ilgili önlemlerini sıkılaştırdı ve kabataslak 1,6 milyar kullanıcısı bulunan sosyal ağ, aşırı radikal gruplarla bağlantılı profilleri kapatma kararı aldı.

Wall Street Journal’da yer alan rapora göre, Facebook terörist grupları desteklemeye yönelik her hangi bir materyal paylaşan profilleri incelemek için bir ekip oluşturdu. Sosyal ağ devi, terörist aktivitelerde bulunan ya da bu aktiviteleri savunan kullanıcı profillerini kaldırma konusuna böylece hız verdi.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Amerika’da San Benardino’da gerçekleşen silahlı saldırının ardından saldırıyla bağlantısı olan iki kullanıcının profilleri Facebook tarafından kapatılmıştı. Ocak ayının başında ise hükümet yetkilileri Facebook’un terörle bağlantısı olabilecek profilleri denetleyen ekibiyle bir araya geldi ve aşırı radikal gruplara bağlı kişileri online olarak izlemek için sosyal medyanın ne kadar yararlı olduğundan söz edildi.

san bernardino attack

Facebook’un küresel politika yöneticisi Monika Bickert Wall Street Journal’a verdiği demeçte ‘’Eğer Boko Haram’ın lideri iki yaşındaki çocuğu ve kedi yavrularının fotoğrafını paylaşmak isterse, buna müsaade edilmeyecek.’’ dedi.

Bu konudaki önlemlerini geçen yıl sıkılaştırma kararı alan sosyal ağ, gruplarda yer alan teröristleri belirlemelerine yardım etmeleri için konunun uzmanı bir grup akademisyenle de bir araya geldi.

Geçen hafta Twitter, 2015 yılının ortalarından beri terör tehdidi oluşturabilecek ya da terör eylemlerine destek veren ve IŞİD’le bağlantısı olduğu düşünülen 125,000 hesabı askıya aldığını açıkladı.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler