Kendi Kendini Park Eden Ofis Sandalyesi Geliştirildi

Hayatı kolaylaştırmakla insanları tembelliğe alıştırmak arasında çok ince bir çizgi var ve teknolojinin geldiği son nokta bu sınırı epey zorluyor. Kolaylık ve tembellik örneğini son olarak otomotiv markası Nissan’ın kendi kendini park eden ofis sandalyelerinde görüyoruz. ‘’Japonlar yine yapmış yapacağını.’’ dedirten bu teknoloji, sandalyesinden kalktıktan sonra düzeltmeye üşenenler ve işi ağırdan almayı sevenler için pratik bir çözüm gibi görünüyor.

nissan-self-parking-chair-1

Nissan, bu tasarımı geliştirdiği kendi kendini park edebilen araç teknolojisinden esinlenerek yarattı. 360 derece dönüşler yapabilen sandalyeler sıfır hatayla hedeflenen alana ulaşıp kendini düzeltiyor. Kendi kendine masaların etrafına dizilen sandalyeler ‘’Müzede Bir Gece’’ filmini akıllara getiriyor. Tek fark ise filmde ölmeden önce hareket edebilen hayvanların tekrar canlanması… Burada ise normalde kendi kendine hareket edemeyen sandalyeler kendi aralarında kurdukları bir uyumla yerlerine yerleşiyor.

nissan-self-parking-chairs3

‘Intelligent Parking Chair’’ (Akıllı Park Eden Sandalye) olarak adlandırılan bu ileri teknoloji ofis mobilyası oldukça hantal görünüyor. Çünkü hem şıklık hem de insanları tembelliğe alıştırma fikri birlikte yürümüyor. Nissan’ın açıklamasına göre bu proje için Okamura sandalyeler alınıp kendi kendine park özelliği eklendi. Sandalyeler, ofiste stratejik görüş açısına sahip dört farklı noktaya yerleştirilen hareket kameraları ile takip edildi. Wi-Fi tarafından kontrol edilen kameralar, sandalyelere veri iletebildi. Kuşbakışı görüntü, kablosuz olarak sandalyenin pozisyonunu ve varacağı noktanın notasını iletmek için kullanıldı.

nissan-self-parking-chair-2

Ve ardından bir el çırpma hareketiyle sandalyelerin bilgiyi alması ve ona göre davranarak orijinal pozisyonlarına dönmesi ve sanki ofise kimsecikler gelmemiş gibi bir görüntü ortaya çıkmasını sağladı.

Gün boyunca hareketsiz olan bu sandalyeler akşam olunca kendi kendine yerini bulan hareketli nesnelere dönüştü.

nissan-self-driving-parking-chair

Dürüst olmak gerekirse, bu sandalyeleri yakın bir gelecekte ofisinizde göremeyeceksiniz çünkü onlar aslında Nissan’ın kendi kendini park edebilen araçlarına dikkat çekmek üzere tasarlandı. Bu sandalyelerden ofislerde olmasını tabii ki isterdik. Örneğin, motivasyonunuzu kaybettiğinizi hissettiğinizde ve yerinizden kalkıp ellerinizi çırptığınızda kendi kendine eski pozisyonuna dönen bir sandalyeye sahip olduğunuzu görmek sanıyoruz hiç fena olmazdı.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler