Alphabet: Dünyanın En Değerli Halka Açık Şirketi

Bugün Alphabet için çok büyük bir gün çünkü şirket Apple’ı geride bırakarak dünyanın halka açık en değerli şirketi oldu.

Alphabet, beklentileri altüst ederek 21,3 milyar gelir, hisse başı 8,67 dolar elde etti. Analistlerin tahmini ise 20,8 milyon gelir ve hisse başı 8,09 dolardı.

Bu sayede Alphabet, dünyadaki en değerli halka açık şirket haline geldi. 2015’in son çeyreğinde kazancını %8 artırarak piyasa değerini 558 milyar dolara çıkaran şirket, 535 milyar dolar piyasa değerine sahip Apple’ı geçti.

Bu kazanç tablosunda hisselerin düşüşünden başka çok da büyük bir sürpriz göze çarpmıyor fakat sıralaması geniş çaplı ticari girişimlerden geliyor. Her ne şekilde olursa olsun bu durum hem Alphabet hem de teknoloji piyasasının geneli için önemli bir gelişme. Alphabet, sonunda dünyanın en değerli şirketi olma ve Apple’ı geride bırakma şansını yakaladı.

apple-icon-apple

Buradaki hikâye gayet açık… Alphabet, birkaç ekstra donanım seçeneğine de sahip bir yazılım firmasıydı. Ancak hisseleri gözle görülür şekilde değer kazanıp birkaç ekstra yazılım teklifi sunan donanım firması Apple’ı geride bıraktı.

Mali raporda yer alan bir görüşünde CFO Ruth Porat, ‘’2015’in 4. Çeyreğinde yaşadığımız güçlü gelir artışı, sektörümüzdeki mobil arama başta olmak üzere YouTube ve programlanabilir reklamcılık gibi alanların heyecan verici etkisini yansıtıyor.’’ diyor.

Geçtiğimiz yıllarda, Apple hisselerinin performansı pek de iyi gitmedi. Google’ın hisselerinde ise geride bıraktığımız 12 ayda yükseliş gözlendi. Bu yüzden iki dev firmanın hisselerin toplam değeri konusunda karşı karşıya gelmesi bir istisna değil.

Google’ın ana faaliyetleri de büyümeye devam ediyor. Yapılan açıklamaya göre Gmail’in 1 milyar aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu, Google servislerinin yarım düzine kadar servisinin yaklaşık 1 milyar aktif kullanıcıya sahip olduğu anlamına geliyor ve bu durum Facebook ya da WhatsApp gibi 1 milyar kullanıcı rakamına ulaşan şirketler dışındakiler tarafından kıskançlıkla karşılanacağı anlamına geliyor.

Google’ın ana reklamcılık faaliyetindeki tıklama başına maliyet yıldan yıla %13 düşüş gösterdi. Ücretli tıklamalar ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %31 arttı. Bu sonuç, Google’daki trendi de yansıtıyor. Aktif kullanıcılar mobile geçmeye devam ettikçe reklam tıklamaları düşüyor. Ancak Google’ın faaliyet gösterdiği esas iş kolu ise para basmaya devam ediyor.

google-purchases-nest

Google’ın Nest gibi ekstra operasyonları ana faaliyet alanından ayrılıyor. Bu yüzden yatırımcıların diğer projelerin nasıl devam ettiği ve şirkete ne kadar katkı sağladıkları hakkında tahminler haricinde fikirleri olmuyor.

Google, dış piyasalardaki dalgalanmalar ve genel olarak küresel ekonomide neler olup bittiğine dair verilere karşı duyarsız değil. Gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre %18 artıran şirketten beklenti %24 civarındaydı.

Bu sinyaller, donanım işindeki rekabette ortaya çıkabilecek durumları işaret ediyor. Apple’ın büyümesi dünyadaki en güçlü ve en uzun süreli büyümelerden biri ancak küresel anlamda ortaya çıkan ekonomik sıkıntılardan dolayı son dönemlerde yerinde saymaya başladı. (Apple 2015’in 4. çeyreğinde döviz kurundaki dalgalanma sonucu ortaya çıkan 5 milyar dolar farkla karşı karşıya kaldı.) İnsanların yaşadığı doygunluk ve onların bir sonraki modele geçme istekleri de Apple’ı düşündüren bir diğer konu. Durum Apple için böyleyken, insanlar hâlâ Google araması ve yazılımını bıkmadan usanmadan kullanmaya devam ediyor.

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler