Antisosyaller için #sosyal medya

Sosyal medya normalde arkadaşlarınızla iletişim halinde kalabilmeniz için başvurduğunuz bir platform. Cloak ise sosyal medyaya farklı bir noktadan yaklaşıyor. Mobil uygulama antisosyaller için sosyal medya platformunu sunuyor.

Genelde sosyal medya uygulamaları arkadaşlarınızla sizi bir araya getirmenin interaktif, online ve offline yollarını ararken Cloak bulunduğunuz yer bilgisini tanıdıklarınızdan kaçabilmeniz için kullanıyor. Cloak sosyal medya ağlarındaki profillerinizle iletişim kurarak lokasyon bilgilerini alıyor ve kullanıcıya karşılaşmak istemedikleri insanlarla karşılaşma olasılıkları varsa yollarını değiştirme imkanı sağlıyor.

cloak-app

Cloak uygulamasını indirip Instagram ve Foursquare uygulamaları ile bağladığınızda uygulama sizin yerinizi ve yakınlarda check-in yapan arkadaşlarınızın yerini bir haritada gösteriyor. Eğer görmekten kaçındığınız arkadaşlarınız varsa isimlerini işaretlediğinizde uygulama o kişi belirlediğiniz bir mesafeye yaklaştığında sizi uyarıyor. Uygulama default olarak 800 metre çapında ayarlı ancak bu mesafeyi iki sokak kadar kısaltabilir ya da 4 km kadar uzatabilirsiniz.

Şimdilik uygulama sadece Instagram ve Foursquare’den yer bilgisi alabiliyor. Dolayısıyla sadece Insagram ve Foursquare ağlarındaki insanlar hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Uygulamanın yaratıcıları Cloak’u ileride daha fazla sosyal medya ağı ile birleştirmek için çalışmalarının devam ettiğini söylüyor. Ancak Twitter bu ağlardan biri olmayacak gibi görünüyor.  Cloak’un yaratıcıları Twitter’ın yer ve bölge verileri açısından çok yetersiz olduğunu ve birçok kullanıcının Twitter’daki lokasyon bilgilerini güvenlik ayarları ile gizlediğini ya da yanlış bilgi verdiklerini ifade ediyor.

Uygulamanın yaratıcıları programcı Brian Moore ve Buzfeed’in eski kreatif direktörü Chris Baker. Bu Baker’ın uygulama ve yazılım dünyasına girmek için gösterdiği ilk çaba değil. Baker Buzfeed’i Rather  üzerine çalışmak için bırakmıştı. Rather Facebook News Feed’deki (haber kaynağı) haberlerden görmek istemediklerinizi temizleyen, yerine görmek istediklerinizi koyan ve Chrome için tasarlanmış bir eklenti. Arkadaşlarınızın bebeklerinin fotoğraflarını görmekten çok sıkıldıysanız bu ve benzeri haberleri Rather ile engelleyebiliyorsunuz.

rather uygulama

Baker Washington  Post’a verdiği bir röportajda sosyal medyanın en iyi günlerini yaşadığını ve bundan sonra anti sosyal uygulamaların yaygınlaşacağını düşündüğünü ifade etti. Chris Baker’ın Rather, unbaby.me ve Cloak gibi uygulamalara iten sosyal fobileri var mı bilemiyoruz ancak Baker’ın bu alanda başka yaratıcı fikirlerini de bekliyoruz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler