Apple Dünya Çapındaki Satış Rakamlarını Açıkladı

Son çeyrekteki satış rakamlarını açıklayan Apple, bu açıklamayı yaparken ulaşmayı başardıkları bir dönüm noktasını da kamuoyuyla paylaştı: şu an dünyada 1 milyar aktif Apple cihaz kullanıcısı var.

apple

Farklı bir şekilde ifade edecek olursak, son üç aydır en azından App Store ve iCloud’a bağlı Apple cihaz hesabı sayısı dünya nüfusunun %7’sinden fazla.

apple2

Apple CEO’su Tim Cook, kayıtlı kullanıcıların artırılması için verdikleri hizmetlerin büyümesi ve hızlanması ile 1 milyar kayıtlı ve aktif kullanıcıya ulaşmayı başardıklarını, bu başarının kendileri için bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

iPhone, iPad, Mac, iPod ve güncellenen Apple TV’nin yanı sıra Apple Watch’ın piyasaya giriş yapması şirketin ulaşmak istediği satış rakamlarına ulaşmasını sağladı.

iphone-6SPlus

Mobil donanıma 3D Touch gibi yeni özellikler getirmesine rağmen Apple’ın satış rakamları düşüşte. Şirket, 2016’da ise 74,8 milyon iPhone satmayı başardı fakat aslında planlanan rakam 75,5 milyon adetti. Bu rakam, 2015’in ilk çeyreğinde elde edilen satış rakamının yalnızca %0,4 altında olmasına rağmen 2007’deki iPhone satışlarından beri en düşük satış rakamı.

iphone_6s_plus

Yani Apple bir dönüm noktasına ulaşma mutluluğu yaşarken aynı zamanda iPhone satışlarının yıldan yıla düştüğünün de farkında ve bunun endişesini yaşıyor. Çünkü bu durum uzun vadede şirket için sorun yaratabilir.

Bütün bunlara rağmen 1 aktif Apple kullanıcısı kulağa hiç de az gelmiyor ve şirketin gelecek yıl bu zamanlar piyasaya çıkaracağı iPhone 7 ile bu büyümeyi sürdürmesi bekleniyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler