Apple’ın 4 inçlik iPhone 6 Planı

iPhone_5s_lifestyle_pine_table

iPhone’la ilgili dedikodular 2016’nın gelmesiyle birlikte giderek artmaya başladı. Geçen hafta, Apple’ın 4 inç ekrana sahip olan bir iPhone üzerinde çalıştığı dedikodusu yayılmaya başladı. 6c olarak adlandırabileceğimiz bu cihaz, daha küçük ekranlı iPhone’ları özleyenler için iyi bir seçenek olacak gibi görünüyor. Şu an yalnızca bir söylentiden ibaret olan iPhone 6c’nin, 2013 yılında piyasaya sürülen iPhone 5s’in yenilenmiş versiyonu olacağı tahmin ediliyor. iPhone 7’nin neye benzeyeceği, örneğin, cihazda kulaklık çıkışı olup olmayacağı ve diğer özellikleri hakkında ise henüz bir bilgi yok.

apple-logo

Bu 4 inç ekranlı yeni cihazın ise iPhone 5se olarak adlandırılabileceği düşünülüyor. ‘Se’’ İngilizce’deki ‘’special edition’’ yani özel üretim kelimesini vurguluyor. iPhone 5se’nin dış görünüşü ve hissinin 5s’e çok benzer olacağı ancak yazılım ve işlemci özelliklerinin 6 ya da 6s ile paralel olacağı söyleniyor. Örneğin, 5s’in keskin kenarları iPhone 6 serisinde olduğu gibi yuvarlak camla değiştirilebilir.

Ön kamerasının 1,2 megapiksel olması düşünülen cihazın arka kamerasının ise 8 megapiksel olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca kamerada daha geniş açı, video çekimi için otomatik odaklama özelliği ve bunlara ek olarak iPhone 6 serisinde yer alan A8 ve M8 mikroçip ve Apple Pay ödemeleri için NFC mikroçip yer alabilir. iPhone 5se’nin renk seçenekleri arasında ise space grey ve rose gold olması tahmin ediliyor. Ancak cihazda 3D Touch özelliği yer almayacak. Bu özellik, yalnızca iPhone 6s modeline özgü kalacak.

iphone5s

Apple’ın 5se modelini piyasaya çıkarmasının sebeplerinden biri hâlâ 5s modelini kullanan, seven ve daha küçük boyutlarda iPhone 6 donanımına sahip olmak isteyenlere alternatif bir tasarım sunmak olabilir. Apple’ın yeni çıkaracağı 5e modelinin satışını artırmak için Mart ya da Nisan aylarında 5s modeli için indirime gideceği tahmin ediliyor. Bunların hepsi henüz bir tahminden ibaret olsa da 5se’nin çıkması düşünülen tarihle Apple’ın Mart’ta gerçekleşecek etkinlik tarihi örtüşüyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler