ArcaBoard ile Geleceğe Dönüş Gerçek Oluyor

Back To The Future 2 (Geleceğe Dönüş 2) filmiyle hayatımıza giren, Marty McFly karakterinin ayaklarını yerden kesen ve o zamandan beri hayallerimizi süsleyen uçan kaykay sonunda gerçek oldu. Hem de piyasada 1,500 liraya bulabileceğiniz uçan kaykay adıyla satılan tekerlekli kaykaylar gibi değil. Çünkü bu kaykay gerçekten uçabiliyor! Ancak 80’lerden beri hayalinizi süsleyen uçan kaykaya sahip olmanın 20,000 dolar civarında bir bedeli var.

arcaboard2

Ve kaykayın öyle saatlerce havada kalması mümkün değil çünkü kaykayda bulunan 36 fan, yalnızca 6 dakika boyunca havada tutabilecek güç üretebiliyor. Fakat medyanın dikkatini çekmeyi başaran uçamayan kaykaylardan daha iyi olduğu tartışılmaz.

2004’te 26 ekibin yarıştığı yarışmadan Ansari X Ödülü’nü alarak ayrılan özel uzay şirketi Arca Space, dünya çapında o kadar da ünlü değil. Ancak firma, kendi tarafından geliştirilen fonksiyonel ArcaBoard’un videosunu YouTube kanalına koyduğu andan itibaren bu durumu değiştireceğinin sinyalini verdi.

arcaboard

Fizik kurallarını ya da yerçekimini yanıltmak gibi bir çabası bulunmayan bu kaykay, akıllıca geliştirilmiş bir bilim ürünü. ArcaBoard, bildiğimiz kaykaylardan daha geniş bir yüzeye sahip. Yerden neredeyse bir karış havada durabilen cihazda 36 elektrik motoru çalışıyor ve 272 beygir gücünde bir itiş gücü üretiyor. ArcaBoard’ın 36 fanı çok fazla güç tükettiği ve cihazın içinde yer kaplayan birçok pil olduğu için kaykay yalnızca 6 dakika havada kalabiliyor.

arcaboard 4

ArcaBoard’u kullanmak, iki tekerlekli uçamayan kaykayları kullanmaktan daha zor ama buna rağmen Arca Space firması kendilerine gelen ön siparişleri geri çevirmiyor. Ön siparişte 19,900 dolara satılan uçan kaykayın dağıtımına ise gelecek yılın Nisan ayında başlanacağı söyleniyor.

arcaboard3

ArcaBoard’un sınırlı uçuş süresinin sonunda cihazı 6 saat boyunca şarj etmeniz gerekiyor. 6 dakika havada kalmak için 6 saat beklemek istemeyenler için ise Arca Space şarj süresini 35 dakikaya indiren bir aparat geliştirmiş. Bu aparatın fiyatı ise 4,500 dolar. Günde 24 dakikadan fazla uçmak isteyenler bu aparatı kullanmak isteyecektir.

arcaboard (1)

Eğer ArcaBoard, söz verildiği gibi 2017’nin Nisan ayında piyasaya çıkarsa 6 dakika havada kalmak için bu kadar masraf yapmaktan ve bir yerlerini sakatlamaktan çekinmeyen süper zengin Back To The Future 2 (Geleceğe Dönüş 2) hayranlarının oyuncağı haline gelecek.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler