Arkadaşın için saçını keser misin?

Gerdi McKenna meme kanseri olduğunu öğrendiğinde, onun çok yakın bir arkadaşı McKenna için tüm arkadaşlarının dahil olacağı bir fotoğraf çekimi organize etmeye karar veriyor ve hepsine mail atıyor. McKenna o zaman bilmiyor ama, arkadaşları fotoğraf çekimi dışında başka şeyler de planlıyorlar; her biri, saçlarını kesmeye ve arkadaşlarını bu mücadelede yalnız hissettirmemeye karar vermiş.

shaves4yt-1

Güney Afrikalı bir fotoğrafçı olan Albert Brendenhann aslında sadece fotoğraf çekimi için tutulmuş, sonrasında ise bu fikir aklına gelmiş ve ertesi gün çekime katılacak tüm kadınları tek tek arayıp, bir dayanışma göstergesi olarak saçlarını feda edip edemeyeceklerini sormuş. Neredeyse tüm kadınların kabul etmesi sonrası çekilen bu videoda; grubun saçlarını hep birlikte kuaförde kazıtması sonrası, arkadaşları tek tek hissettiklerini aktarıyor ve McKenna’nın da dahil olmasıyla fotoğraf çekimi gerçekleşiyor.

Fotoğraf çekimine katılan kadınlardan biri, o sabah çok önemli bir şey öğrendiğini söylüyor; o da, saçların insanların sadece ufacık bir parçası olduğu ve sahip olunan en değerli hediyenin sağlık olduğu. Başka biri de; eğer McKenna’nın biraz daha iyi hissetmesini sağlayacak bir şey yapacaksa, bunu severek yapacağını söylüyor.

reax2

Videonun en etkili anı ise, McKenna arkadaşlarını ilk kez gördüğü an. Arkadaşlarının bulunduğu yere geldiğinde, onun için yapılanları fark ediyor ve oldukça duygusal anlar yaşanıyor. Bu video için, zor zamanlarda birbirine destek olanların güçlü dostluklarının ve fedakarlıkların anlatıldığı bir hikaye denilebilir.

Anything for love … from Albert Bredenhann on Vimeo.

Çekim sırasında kesilen saçlar, başka kanser hastalarına peruk yapılabilsin diye Güney Afrika Kanser Derneği’ne bağışlanıyor.

Untitled-1

Brendenhann çektiği birkaç özel kareyi Instagram hesabında da paylaşıyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler