Beyine Yerleştirilebilen Silikon Çip Geliştirildi

Uzun bekleyiş son buldu ve nihayet beyine yerleştirilebilen çipler dönemine giriş yaptık. Sizce kaç bilim kurgu romanı ve filmi bizleri bu teknolojiye bir gün ulaşılacağına inandırdı? Aslında sayısı önemli değil. Burada önemli olan asıl konu, haftalık olarak yayınlanan Nature bilim dergisinde yer alan bir makalede de belirtildiği gibi beyine takılan çiplerle yapılan araştırmaların başlatılmış olması.

silikon-çip

Hükümetin ya da Illuminati gibi çözemediğiniz gizli güçlerin zihninizi kontrol edeceği düşüncesine kapılmadan önce bu çipin insanlığa fayda sağlayacak bir amacı olduğunun altını çizelim. Bu çip sayesinde doktorlar, beyin travması ve beyin ameliyatı geçiren hastaların beyninde olup bitenleri görüntüleyebilecek.

Bir pirinç tanesinden daha küçük boyutlardaki çip, ince ve biyolojik olarak ayrıştırılabilen silikon örtülerden meydana geliyor. Bu çip, beyine yerleştirildikten sonraki birkaç hafta ardından kafatasının içinde dolaşmaya başlıyor ve sürekli olarak kitle oluşumunu, kafatası içi baskısını, ısı değişimleri hakkında ölçüm yapıyor. Zaman içinde beyin ve omurilik sıvısında çözünüyor ve silikon atomları en nihayetinde vücuttan atılıyor.

silikon-çip1

Illinois Üniversitesi’ndeki bir grup mühendisin yürüttüğü çalışma ilk önce fareler üzerinde test edilmeye başlandı ve geliştirilen çipin modern beyin görüntüleme teknikleriyle örtüştüğü, insanlar üzerinde de kullanılabileceği belirtildi. Ekip, bu teknolojinin doktorlara daha az istilacı ve beyinde ameliyat sonrası enfeksiyona sebep olabilen görüntüleme cihazları yerine bir çözüm sunmasını amaçlıyor. Geliştirilen bu sensörün, gelecekte beyinin daha derin beyin dokusu ya da farklı organları görüntülemede kullanılacağı tahmin ediliyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler