Bilim İnsanları Düşünce Okumayı Başardı

Artık, bilimkurgunun yalnızca kurgu olduğu alandan çıkmak üzereyiz. Washington ve Standford Üniversiteleri, beyin sinyallerini çözmeye yarayan bir elektrot sistemi geliştirdiklerini açıkladı.

PLOS Computational Biology dergisinde yayınlanan makalede, bilim insanları geliştirdikleri elektrot sistemi hakkında detaylı bilgiler paylaştı. Epilepsi hastalarının beynine yerleştirilen elektrotlarla geçirdikleri krizlerin odak noktası belirlenmeye çalışıldı.

neuroscience1

Görevli ekip, testler esnasında elektrotlar sayesinde toplanan verileri analiz edebilen bir algoritma geliştirmeyi başardı ve bu algoritmayı insanların görsel algılarını ölçmek için kullandı.

Hastalara, içlerinde evlerin, çeşitli yüzlerin, karanlık bir ekranın görüntüleri zincirleme olarak hızlı bir biçimde gösterildi ve algoritmanın hastaların nelere baktıklarını %96 oranında inanılmaz bir doğrulukla belirlediği ortaya çıktı.

En etkileyicisi ise, algoritmanın ortalama hızdaki bir veriyi 20 milisaniyede yani neredeyse doğal algılama sırasında geçen sürede çözümlemeyi başarmış olması.

Neuroscience-Yoga

İnsan beynine yerleştirilebilen bu elektrotlar sayesinde elde edilen olumlu sonuçlar, el ya da parmaklarındaki hissetme ve hareket kabiliyetini yitirmiş kişiler için de araştırmalar yapılmasına fırsat verebilir.

Teorik olarak düşündüğümüzde, bu çeşit elektrot implantasyonlarının hareket yetisini yitirmiş insanların beynindeki hasarlı bölgeyi mutlak bir kesinlikle tespit edip onlara bu yetileri yeniden kazandırmak için onarmada ve ruhsal bozukluklar ile diğer nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmede kullanılabileceği anlaşılıyor.

neuroscience

Daha uzak bir gelecek için ise, bu implantların sayısız nörolojik bilim temelindeki araştırmalarda kullanılabileceğini düşünebiliriz.

Bir gün, bilimkurgu dediğimiz şey kurgu olmaktan tamamen çıkacak ve kim bilir belki de birbirimizin düşüncelerini okumamıza bile fırsat verebilecek.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler