BlackBerry Süper Kahramanlar

Research In Motion Ltd ‘nin yeni CEO’su 27 yıllık telekom deneyimine sahip Thorsten Heins iki yıl içinde teknoloji dünyasında BlackBerry’in, 2011 yılında İphone ve Androidler karşısında gerileyici bir yıl geçirmesine rağmen toparlayacağını vurgulamıştı. Eş başkanlar Jim Balsillie ve Mike Lazaridis dönemi sona ererken Thorsten Heins, RIM’in yeni başkanı ve CEO’su olarak görevi devralmıştı. Yine de şirket hisselerinin % 8 daha fazla Wall Street değer kaybetmesini engelleyemedi. Görüldüğü gibi BlackBerry yönetiminde durumlar pek bir mış’lı ve miş’li…

Amerika Birleşik Devletleri’nde BlackBerry 7 satışlarına deva ederken, PlayBook 2.0 çıkartarak BlackBerry 10’u Şubat 2012’de piyasaya sürmeyi hedeflemekte.

Research In Motion Ltd. “Cesur Ol..! ” pazarlama kampanyası için hazırladığı BlackBerry temalı fısıltı şeklinde dolaşan süper kahraman maskotları, 27 Ocak 2012 cuma günü resmi BlackBerry blogunda yayınladı. Yeni yıl arifesinde Times Square’de bulunan billboardlar ve BlackBerry Twitter, Facebook hesabı üzerinden takipçilerine sorulan: “2012 yılında #BeBold nasıl olmalı? ” sorusuna cevaben 35.000 ‘den fazla #BeBold hashtagli geri dönüş alındı. Gelen sonuçların değerlendirilmesinin ardından dört kahraman karakter oluşturuldu.

Twitter üzerinden yapılan kampanyanın aslında olumlu geri dönüşleri olduğu söylense de, yansıtıldığı kadar da iyi gitmediği ve basitleştiğini de görmekteyiz. Marka bilinirliği ve itibari konusunda sosyal medya kullanımı McDonald’s’ın Twitter Kampayası #McDStories veya BlackBerry örneğindeki gibi markaların çok dikkatli olması gereken bir alan. Ayrıca pazar lideriyiz, ilk üçteyiz rehavetine kapılmadan, kredilendirme şirketleri ya da borsalarda yaşanan yüzde kayıplarına bakılmaksızın yeni ya da var olan ürünler düzenli iletişim kampanyaları ile desteklenmeli. Bunun bir diğer yakın zamanlı örneğini de Ocak ayı içerisinde Ikea Büyük Pijama Partisi haberimiz ile sizlerle paylaşmıştık.

Gelen veriler sonucunda aşağıda yer alan infografik oluşturuldu.

Kahramanlarımız Gogo Girl (“The Achiever”), Max Stone (“The Adventurer”) , Justin Steele(“The Advocate”) ve Trudy Foreal(“The Authentic”).

Kaynak

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler