Bu Giyilebilir Teknoloji Boyun Ağrısından Kurtarıyor

Eğer bir akıllı telefon ya da laptop sahibiyseniz, bu cihazları uzun süre kullandığınızda yaşanılan çeşitli ağrılara yabancı değilsinizdir. Boynunuz, sırtınız, omuzlarınız uzun süre bu cihazların başında kambur durmaktan, oturmaktan dolayı ağrıyabilir ve can sıkıcı durumlara sebep olabilir. Bu konuda yalnız değilsiniz.

2014 yılında, Centers For Disease Control and Prevention (Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri) Kanada tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Amerika’daki yetişkinlerin %28,1’i sırt ağrısı, %14,6’sı ise boyun ağrısından şikâyetçi. Konuyu internet bağımlılığı ve ofiste bilgisayar başında çalışma bakımından düşünecek olursak bu oranlar artacaktır.

Bu problemleri önlemek için sayısız boyun sabitleyici ya da beli destekleyici aparat bulunuyor. Koreli girişim firması NAMU ise oturuşunuzu düzeltmek istiyor ve bunu takip etmek istiyor. ALEX adındaki giyilebilir teknoloji için Salı günü bir Kickstarter kampanyası başlatan firma oturuşunuzu kontrol etmek ve değiştirmek için yola çıktı.

alex-wearable-kickstarter

Kişisel bir oturuş koçu olarak adlandırabileceğimiz dikdörtgen biçimindeki siyah renkli cihaz, saç çizginizin sonuna yani tam ense kökünüze oturuyor ve elastik silikon ayakları kulaklara geçiriliyor. Eğer birkaç dakikadan fazla yanlış bir pozisyonda oturursanız NAMU sizi arıyor ya da mesaj gönderiyor ve boynunuzun pozisyonunu düzeltmeniz için uyarıda bulunuyor. Mesaj sırasında cihaz titriyor ve boynunuzu dik tutmanız gerektiğini size hatırlatıyor. Böylelikle sizi çok uzun süre aşağıya bakmaktan kurtarıyor.

Hem iOS hem de Android uyumlu bir uygulamayla çalışan ALEX’in zaman aralığını ve titreşim yoğunluğu ayarlanabiliyor.

alex-wearable-with-app

Uygulama, boynunuzun hangi pozisyonda durduğunu gerçek zamanlı olarak gösteriyor ve boynunuzun açısını telefon ekranınıza yansıyan bir ‘’avatar’’ ile görüntülüyor. Boynunuzu doğru pozisyonda tuttuğunuz zamanları haftalık, günlük ya da saatlik olarak yüzdelik dilimlerden oluşan grafik çizelgelerden takip edebiliyorsunuz.

Başınızı gün boyu telefonunuzdan kaldıramıyorsanız, bir şeyler okumak ya da mesaj yazmak için adeta telefonun içine giriyorsanız ve boyun ağrıları çekiyorsanız NAMU firmasının bu giyilebilir teknolojisi ALEX bu sıkıntınızın ilacı olabilir.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler