Charlie Bit My Finger’ın £120.000’luk YouTube Geliri

Charlie bit my finger videosu, 2007 yılından itibaren 387,622,366 kez tıklanarak izlenmiş. Aradan geçen dört yılın ardından Gerber bebek maması ürünleri için düzenlenen video reklam amaçlı kullanılmıştı.

Geçmişte bu video, America’s Funniest Home Videos ( Amerika’nın En Komik Ev Videoları) arasında gösterilerek bıcırların anne ve babasına ufak meblalarda para da kazandırdı.

Günümüz internet çağında, YouTube’a yüklenen ev videoları sayesinde -doğallığında işin içine girmesi- çok daha büyük kitlelere ulaşabilme imkanı sağlanmakta. Charlie ve babası Howard Davies-Carr, 56 saniyelik videoları ile yüz milyonlarca hit alarak, Davies-Carr çocuklarının minik ünlüler olmalarını sağladı. Aynı zamanda Wikipedia Charlie Bit My Finger girişiyle de yaklaşık £ 120.000 ($ 190,000) kazanmışlar.

Charlie’nin ısırığı hit başına az da olsa £ 0,001 almış. YouTube Partner programı sayesinde ev videoları YouTube ortaklığı ile çeşitli miktarlarda ödemeler alınabilinmekte. Mesela, 1,000 gösterim başına 60p ($ 0.95) ödenmesi gibi.

Kaynak

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler