Coca Cola’dan kişiselleştirilmiş Twitter reklamı

15 yıl kadar önce, email pazarlamanın etkisini arttırmak ve kullanıcıların kendilerini özel hissetmeleri için  alıcıların isminleri oluşturulan mesajın en üst kısmına ve konu bölümüne eklenmeye başlandı. Şimdiyse Twitter kullanıcıları kendi isimlerini Twitter reklamlarında görüyorlar.

kola-paylaşma

Coca Cola, kullanıcıların Twitter feed’lerinde görebilecekleri direkt olarak onların isimlerini hedef alan Promoted Tweet’ler satın alıyor ve bu mesaj kopyalarına ‘’Hey [İSİM] #ShareACoke is back! Order…’’(Coca Cola paylaşımı geri döndü! Sipariş ver) yazıyor.

Bu yeni taktik, geride bıraktığımız ilkbahar aylarında çıkarılan daha geniş kapsamlı bir kampanya olan ‘’Share a Coke’’un (Paylaş Bir Cola ya da Türk televizyonlarında ve internette yayınlanan son reklam filmindeki gibi Aaeeç bir koka kola) bir parçası. Şirket, insanların tanesi 5 dolara satılan şişe Cola’ların üstüne kendi isimlerini yazdırarak satın almasını amaçlıyor.

#shareacoke

Coca Cola, bu kampanya hakkında yorum yapmazken, Atlanta merkezli içecek devinin Twitter’daki Tailored Audiences (Özelleştirilmiş Kitleler) platformunu kullanarak hedef kitle stilindeki reklamcılığa yenilikçi bir biçimde yaklaşıyor.

paylaş-bir-coca-cola

Twitter, Coca Cola’nın yeni kampanyası hakkında yorum yapmazken, başka firmalarında bu kişileştirilmiş harekete geçirme reklamlarını kullanıp kullanmadığını da belirtmekten kaçınıyor.

Fakat bu tarzda bir reklamcılık yaklaşımı, mikro blog platformundaki tıklama oranlarını artırmak isteyen her pazarlamacının dikkatini çekecektir.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler