Dersimiz: Snapchat’e Giriş 101

Snapchat, kendinizi biraz yaşlanmış hissetmenize sebep olabilir. 20’li yaşlardaki bir genç çıkıp size uygulamada nasıl arkadaş ekleyeceğinizi önce hızlı hızlı sonra ‘’buraya basmanız lazım. Oldu mu?’’ şeklinde yavaş bir şekilde anlatmaya başlayabilir.

Bu yazımıza 1986’dan önce doğan herkesin dikkatini çekiyoruz. Çağımız Snapchat çağı. Uygulamanın şu an günlük olarak 100 milyon kişi tarafından kullanıldığını biliyoruz. Yani bu ilgi insanların IKEA mobilyalara gösterdiği ilgiye eşit. Uygulamada, hiyeroglif benzeri gizemli ikonlar, kullanmayı bilmeyenlerin hatta Pac-Man’in bile manevra yapmakta zorlanacağı labirent gibi menüler ve gizli parmak dokunuşları yer alıyor. Uygulamadaki bazı mesajlar ise görmesini istediğiniz kişi göz attıktan sonra kendi kendini imha ediyor.

snapchat

Bütün bu ilginçliklere rağmen, Snapchat’i görmezden gelemeyiz zira uygulama şu an biraz Facebook kıvamına gelmiş bulunuyor. Amerika Başkanlık seçimine adaylıklarını koyan pek çok isim kampanyalarında destekçileriyle paylaşmak için Snapchat videoları ve fotoğrafları kullanıyor. Yani Beyaz Saray bile artık Snapchat gemisinde. Ayrıca ünlüler ve piyasaya açılmak isteyen yeni pazarlar ya da tanıdık bildik şirketler anlık güncellemelerini bu mecradan duyuruyor. Örneğin, geçtiğimiz hafta The Wall Street Journal, kendine ait bir Snapchat Discover kanalı açtı.

Peki diğer üç büyük sosyal ağ varken neden Snapchat’i tercih etmelisiniz? Y Kuşağından biri bu soru üstüne hiç tereddütsüz ‘’çünkü harika!’’ diyecektir. Çünkü Facebook temel güncellemeler için kullanıyor. (Üçüncü sınıftan arkadaşınız şu an 10. çocuğunu bile doğurmuş olabilir) Twitter, haber almanızı ve canlı etkinlikleri takip etmenizi sağlıyor. (Taylor Swift yeni bir video yayınlamış bile) Instagram ise kıskançlığa sebep olan fotoğraflar görmeniz ve paylaşmanız için var. (Bora Bora çok güzel fakat sizin yaşadığınız iki göz oda öyle değil)

Snapchat, size bunlardan farklı olarak genellikle esprili bir dile sahip hikâyeler anlatıyor, kamera arkası görüntüler ya da mesajlar aktarıyor. Eğer 80 yaşında biri Everest’e tırmanabiliyorsa biz de Snapchat’i fethetmenin ve öğrenmenin yolunu bulabiliriz.

snapchat-tap-to-view

Snapchat’i Nasıl Anlayabiliriz?

Snapchat’i anlamak göründüğünden daha karmaşık. Çünkü dikey ekranda iletişim kurmanın pek çok farklı yolu kullanılabiliyor. Fakat şu üç şeyi hatırlamak isteyebilirsiniz:

Snap: Snap’ler, kendi kendini yok eden fotoğraflar ve 10 saniyelik videolardan oluşuyor. Bu materyalleri bir ya da birçok arkadaşınızla paylaşabiliyorsunuz. Kullanıcılar bu mesajları çok seviyor. Bunun nedeni ise istediğiniz kişilerle daha yakın ve kişisel konuşmalar yapabilmek. Gönderdiğiniz ve aldığınız snap’leri ana ekranın sol tarafında gizlenmiş halde bulabilirsiniz.

Story: Her geçen gün daha fazla insan snaps’lerini herkesin görmesi için yayınlıyor ve bunun sonucunda ‘’story’’ yani hikâyeler ortaya çıkıyor. Bu şekilde yayınlanan seri halindeki anlar, 24 saat içinde kendi kendini yok etmiyor. Bu hikâyeleri ana ekranınızın sağ tarafında gizlemiş şekilde bulabilirsiniz.

Chat: Snapchat, insanlarla birebir sohbet edebileceğiniz bir mesajlaşma sistemine sahip. Tipik bir şekilde uzun mesajlaşmalar yapabiliyorsunuz. Fakat sohbet ekranından ayrıldığınız anda yapmış olduğunuz sohbeti tamamen sonsuza kadar kaybediyorsunuz. Chat özelliğine ana ekranın sol tarafından erişebilirsiniz.

Nasıl Snapchat Gözlemcisi olunur?

Snapchat’i kullanmanın iki yolu var. Bunlardan biri gözlemci olmak ve diğerlerinin snap ve story’lerine göz atmak. Ancak Snapchat’te birini takip etmeyi öğrenmek bile neredeyse doktora yapmayı gerektiriyor. Uygulamanın ana ekranı, telefon kameranızın çerçeveye alınmış ve kriptolu ikonlarla kaplanmış canlı görüntüsü şeklinde. Kamera ekranını aşağı kaydırın ya da üstteki hayalet ikonuna basın. Tebrikler! Profil ekranını keşfettiniz!

Buradan ‘’Arkadaş Ekle’’ seçeneğini işaretleyip telefon defterinizde bulunan Snapchat kullanıcılarını bulabilirsiniz. Kullanıcı adıyla aramada yapabilirsiniz ancak belirli şeylere dikkat etmelisiniz yoksa bir harf ya da rakamla kendinizi yanlış kişiyi takip ederken bulabilirsiniz ve bu kişiyi silmek için beş aşamalı bir silme işlemi yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Snapchat2

İşte tam da bu yüzden Snapchat’in kurdu olmuş kişiler Snapcode adındaki kodları kullanıyor. Profil ekranında Snapchat logosundaki gravyere benzer hayaleti göreceksiniz. Telefon kameranızı birinin snap koduna doğru çevirin daha sonra ekrana basın ve basılı tutmaya devam edin. Böylece kişileri arkadaş olarak eklemiş olacaksınız.

Pek çok ünlü isimle de bu yöntemle birlikte arkadaş olabilirsiniz. Ünlülerin snap kodlarını kolaylıkla Google’dan bulabilirsiniz. Ya da bilgisayar ekranınızdaki snap kodunun fotoğrafını çektikten sonra fotoğrafın üzerine gelip ‘’Snap kod ile ekle’’ seçeneğini seçip istediğiniz kişiyi arkadaş olarak ekleyin. Snapchat’te de Instagram’da olduğu gibi genel hikâyeleri, yıldızları ya da halktan insanları ya da sizin için özel olan kişileri görebilirsiniz. Ancak siz birini takip ediyorsanız ve onun takip ettiklerini görmek istiyorsanız arkadaş olmak durumundasınız.

Ana sayfanın sağ tarafında Snapchat’in öne çıkardığı 2016 seçim kampanyası, Golden Globes gibi etkinliklerle nelerin olup bittiğini öğrenebilirsiniz. Yine aynı ekranda yer alan Discover (Keşfet) özelliği ile Snapchat’in ortak olduğu Vox, People ve CNN gibi medya kanallarındaki gelişmeleri takip edebilirsiniz. Bu içerikler mobil cihazlara göre ayarlanmış, kısa ve kolayca telefondan görüntüleyebileceğiniz içerikler.

Dikkatinizi çeken bir hikâyeye göz atmak için o hikâyenin üstüne tıklayın. Hikâye kısmındaki bir sonraki snap’i görmek için ekrana üst üste tıklamaya devam edin. Hikâyelerin yer aldığı ana sayfaya dönmek için ise ekranı kaydırın.

Snapchat’te Nasıl Hikâye Anlatıcısı Olunur?

Nasıl snap ve hikâye oluşturabileceğinizi dört adımda açıklayacağız.

Snap’ler ve hikâyeler, hayatınızı özgün bir biçimde anlatmanıza yarıyor. İlk başta biraz zor gelebilir ancak öğrendiğinizde yeni snap’ler oluşturmaktan vazgeçemeyeceksiniz. Kendi kendini yok eden sistem sayesinde özgürleşmiş, ‘’beğen’’ butonu olmadığı için üzerinizdeki baskılar kalkmış hissedeceksiniz. Upuzun ve bitmek bilmeyen bir içerik akışında kendinizi kaybetme korkusu yaşamayacaksınız.

Mükemmel tweet’i ya da Facebook içeriğini oluşturmak zorunda kalmayacaksınız ve yalnızca kendiniz olacaksınız. Kişiliğinizi yansıtan, prova gerektirmeyen, ham içerikler paylaşacaksınız.

Kamera: Fotoğraf çekmek için daire şeklindeki kamera tuşuna bir basın. Video çekmek istiyorsanız aynı tuşa basılı tutun. Zoom yapmak için ekranı başparmak ve işaret parmağınızla yakınlaştırıp uzaklaştırın. Kamera tuşuna üst üste iki kez basarak telefonunuzun ön ve arka kamerası arasında geçiş sağlayın.

snapchat_lenses

Efektler: Kamera yüzünüze dönük olduğunda ekranın alt kısmına bastırın. Bu sayede karşınıza birçok farklı özel efekt ve yüzünüzün hareketlerine göre lens seçenekleri çıkacak. Bu özellikleri fazla kullanmamak daha iyi olabilir çünkü insanları bir süre sonra bıktırabiliyor.

Text ve Art: Fotoğraf ve video işini hallettikten sonra text tuşuna basın. Kalın bir yazı yazmak için text tuşuna iki kez basın. Karakter boyutunu başparmak ve işaret parmağınızla ayarlayabilirsiniz. Renk ayarını da yapmanızın ardından emoji sticker tuşuna basarak emoji, doodle aracıyla çizimler ya da oklar ekleyebilirsiniz.

SnapchatPic

Filtreler: Yazınızı da tamamladıktan ve ayarladıktan sonra ekranı sağa kaydırıp zaman, ısı etiketi, konum içeren stickerlar ekleyebilirsiniz, video çektiyseniz hızını artırıp azaltabilirsiniz.

İlk muhteşem snap’inizi oluşturdunuz bile! Şimdi ekranın en alt sağ köşesindeki ok işaretine tıklayın. Videonuz artık bir ya da birkaç arkadaşınızla paylaşabilmeniz için hazır. Daha fazla video demek, arkadaşlarınızın sizin 24 saatinizi nasıl geçirdiğinize dair daha çok ipucu vermek demek. Özel hayatın gizliliği kavramına takıntılıysanız pek memnun olmayabilirsiniz fakat bizce Snapchat’te çok eğleneceksiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler