Dijital Pazarlama Evrimi ve Değişen Beklentiler

digital-marketing-evolution

Miadını doldurmuş stratejileri artık bir kenara bırakma zamanı… Bu yazımızda müşterilerin markayla çıktığı yolculuğu daha cazip hale getirmek adına pazarlamacıların bakış açılarını neden değiştirmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

cmo

Dijital çağın başlangıcı, müşterilerin ne ve kimden satın aldıkları konusunda daha isteğe bağlı bir kontrol sağlamalarına sebep oldu. Buna rağmen, müşterilerin yüksek standartlı beklentilerini karşılamak için donanımlı işletmeler bile konu müşterileri ve onların satın alma sürecini anlamaya geldiğinde bazı önemli noktaları gözden kaçırıyor.

Tüketicilerin bu denli kontrol sahibi olduğu bir dönemde, kanal stratejisi artık CMO’ların (Pazarlama ve Satış Grubu Başkanları) ilgilenmesi gereken öncelikli alanlardan biri değil. Çünkü günümüzde oyunun adı değişerek ‘’bağlantı stratejisi’’ haline geldi. Eğer pazarlama ekibiniz başarılı olmak istiyorsa bakış açısını bir an önce değiştirmeli ve satın alma yolculuğunda müşterilerle daha iyi bağlantı kurabilmeyi başarmalı.

İlk Önce Bakış Açısı Değişmeli

Çok başarılı işlere imza atan dijital firmalar bile müşteri tabanlarıyla bağlantı kurabildikleri, kusursuz işleyen müşteri-odaklı stratejilere sahip değil. CMO’ların kendilerini hayatlarına giren dijital kanallardan ürün ya da hizmet alan bu müşterilerin yerine koyması gerekiyor.

Bu bakış açısını benimserken pazarlama ekibi, en başarılı internet alışverişinde bile ortaya çıkabilecek kusurları tespit edebilir ve böylece en ufak sorunlar bile gözle görülür hale gelir.

customer

Kullanıcı Görüşüne Saygı Duyun

Pazarlamacıların bakış açılarını değiştirmesinin ardından, dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise müşterilerin isteklerini karşılayacak ürün alternatiflerine daha önce olmadığı kadar kolay araştırabildikleri olmalıdır.

En iyi fiyat teklifini sunma ve hedef belirleme stratejileri, potansiyel müşterileri web sitenize ya da Facebook sayfanıza çekmeyi başarır. Fakat bu noktadan sonra ne olacağı daha önemlidir.

CMO’ların, muhtemel müşterilerin siteye girdikten hemen sonra başka bir siteye yönelmesinin nedenlerine odaklanmaları gerekir. Siteye girmeyi ve alışverişi tamamlamayı zorlaştıracak engeller koymak müşterilerin satış sürecinin her aşamasını görmelerine ve ürün ya da hizmetinizi satın almalarına engel olur.

Tüketicilerin günümüzde çok fazla farklı seçeneği var ve sürekli büyüyen seçenek miktarı onlara aradıklarına daha kolay ulaşma imkânı veriyor. Satın alma işlemi tamamlanmadan önceki aşamada çıkabilecek sorunlar, bir sürü yatırımın çöpe gitmesi anlamına geliyor.

developing-a-digital-marketing-strategy

Bağlantıyı Artırmak için Kilit Noktalara ve Yatırımlara Odaklanın

Müşterilerin çıktıkları satın alma yolculuğunda bağlantıyı sağlamak, dijital pazarlamanın farklı yönlere dağılması yüzünden kolay değil. Bu noktada, CMO’ların stratejik davranması, çoğu durumda da pazarlama kaynaklarını yönlendirme konusunda yenilikçi olması gerekiyor.

Oluşturulan stratejiye müşterinin bakış açısından yaklaşırsanız, akıllıca yatırım yapılabilecek alanların ne kadar fazla olduğunu kısa bir süre içinde fark edebilirsiniz. Bu alanları tanıyıp yaptırım yapmak, marka bağlılığı geliştirmek adına müşterilerinizin fikirlerine önem verdiğinizi onlara hissettirir. Anahtar görevi gören alanlara odaklanacak bir ekip oluşturmak, bu alanlara yatırım yapmanın öncelikleriniz arasında yer aldığını gösterir.

Örneğin; birçok müşteri, fikirlerinin dinlendiğini ve kendisinin de hesaba katıldığını düşündüğünde markaya daha çok bağlanır. Bu sebepten dolayı markalar gerçek zamanlı olarak yanıt verebildikleri, sosyal medyanın yön verdiği müşteri hizmeti desteği sağlar. Dijital çağ, müşterilere seslerini duyurabilmeleri için neredeyse sınırsız fırsat veriyor. Pazarlama ekipleri ve CMO’lar da satın alma deneyiminde ortaya çıkan bu içgörülere olabildiğince kulak vermeli.

team-meeting1

Yetenekli bir CMO, şirket tarafından yanıtlanan müşterilerin zaten şirket için içerik üretmekte olduğunun ve satışa giden bir ilişki kurulmasına yardım edeceğinin farkındadır. Kişisel olmayan, potansiyel olarak pahalı bir reklam kampanyası geliştirmek yerine, pazarlama ekiplerinin kaynakları, daha geniş kitlelere ulaşmak için kullanıcı tarafından oluşturulan ve kullanıcılarla kişisel olarak bağlantı kuran içeriklerle etkileşime geçirecek şekilde kullanması gerekiyor.

Bu, pazarlama ekiplerinin bağlılığı artırmada kullanabileceği yenilikçi bir yaklaşımdır. Müşteriler, kendi fikirlerinin duymazdan gelinmediğini düşünür ve pazarlama ekibine yön verecek düşüncelerini paylaşır.

Bu sayede müşteriler, şirketin yalnızca mali değerine odaklanmaz, kendilerini şirkete bağlı bir ekibin parçası gibi hisseder. Sonuçta da CMO, bakış açısını değiştirmenin sağladığı farkı görmeye başlar.

digital-marketing1

Bütün Kampanyalar Bir Yapılacaklar Listesiyle Başlar

Tüketicinin şirketler için bir gelir kaynağından daha fazlası olduğunu düşünmesi, yapılan işin bir bütün olarak görülmesini sağlar.

Fakat hiçbir pazarlamacı potansiyel müşterilerin akıllarından geçenleri onları tanımadan bilemez. Pazarlamacılara demografik ve bazı durumlarda da kişisel düzeyde bilgi gerekir. Bunu yapmak için ise ilk etapta müşteriyle yakınlık kurma temelinde oluşturulan bir yapılacaklar listesine ihtiyaç vardır.

Yeni başlayanlar, veri takibi yapıp analitik ve özelleştirilmiş KPI’ları (Önemli Performans Göstergeleri) belirli bağlantı değişkenleri hakkında fikir sahibi olmak için kullanabilirler. Davranışsal özellikler, deneyim ve geçmişteki bağlılıklar başarı ve başarısızlık alanlarını vurgular.

digital-marketing

Bu noktada stratejiyi destekleyen tüm teknoloji stratejiyle senkronize ve sürdürülebilir olmalıdır. Kullanılabilirlik, niteliklendirme ve veri görüntüleme stratejide yer alması gereken teknolojik alanlardan birkaçıdır ve müşteri deneyimine odaklanmayı sağlar.

Sonuç itibariyle ortaya çıkan süreç dijital bağlılığı düzenli olarak artırmalıdır. Tarihsel olarak bakıldığında, pazarlama stratejileri bir defaya mahsus projeler ya da yeniden tekrarlananlar olarak ikiye ayrılır. Ancak değişimler, bulundukları çevreye hızlı bir şekilde ayak uyduramazsa bu durum yalnızca belirli bir kampanyayı değil marka algısının tamamını ve müşteri bağlılığı unsurunu da tehlikeye sokar.

Modern dijital tüketiciler, ne istediklerinin, yüksek beklentiler içinde olduklarının ve bunu nasıl elde edeceklerinin bilincindeler. Pazarlamacılar, kendilerini müşterilerin yerine koymayı hatırladığı sürece başarılı dijital pazarlama kampanya stratejileri geliştirmek için her türlü araca sahipler.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler