Doğru Görsel İçerik Geliştirmenin En İyi 5 Yöntemi

Görselin etkisini asla küçümsemeyin. Bu yazımızda görsel ve video içeriklerin tüketicilere uygun hale getirilmesinin öneminden bahsedeceğiz.

İnsanlar internet sitenize girdiğinde markanız hakkında ilk izlenimi 50 milisaniye içerisinde ediniyor ve 10 saniye içerisinde de orada vakit geçirip geçirmek istemediklerine karar veriyorlar.

Bu çok küçük zaman dilimleri içinde yeni ziyaretçileri makaleler ya da çarpıcı tekliflerle sitenize çekmek için oldukça kısıtlı ve bu da demek oluyor ki tüketiciler öncelikle web sayfanızın görüntüsüne göre karar veriyorlar.

Sitenizdeki fotoğrafların ve diğer görsel içeriklerin dikkat çekici olması son yıllarda daha da önem kazanmaya başladı ve bazı markalar, isteğe uygun görsel içerikler kullanarak dönüşüm oranlarını diğerlerinden 7 kat yukarıya taşıdılar.

visual-content

Görselin Rolü ve İçerik Pazarlaması

Video ve görsel kullanımının popülerliği hızla artıyor. Bazı analizcilerin tahminlerine göre videoların internet trafiğindeki oranı 2019 yılına kadar %80 olacak.

Tüketiciler, videolara farklı sebeplerden dolayı ilgi gösteriyor. Videolar, müşterilerle iletişimin ayrılmaz bir parçası haline geliyor ve bu videolar onların marka hakkında daha fazla bilgiye sahip olmasını sağlıyor. Marka videoları izleyicilerin markaya olan bağlılığını artırmak ve müşterinin kafasında marka hakkında değer yargıları oluşturmak amacıyla kullanılıyor.

Görseller ve videolar, markanın hikâyesini müşteriye anlatmanın önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu sayede müşterilerle daha etkili ve hızlı bir şekilde iletişim kuruluyor.

Ortalama bir insanın dikkat döngüsü 8 saniyenin biraz üstünde ve görsel içerikler markaların müşterilerine bu kısıtlı süre içinde daha değerli ve anlaşılır bilgiler aktarmasına yardımcı oluyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne göre, insan beyni görselleri 13 milisaniyeden biraz daha kısa bir sürede işliyor. Infografikler, GIF’ler ve buna benzer görseller, ziyaretçilerin içeriğin neyi irdelediğini kolayca anlaması açısından önem taşıyor.

vis_why-visual-content-matters

Pek çok insan uzunca bir makaleyi tamamen okumak istemiyor fakat yine de sayfada yer alan ilgi çekici görsellerle içeriğin özünü vakit kaybetmeden kavramak istiyor. Bu şekilde markalar, başka şekilde kendilerini görmezden gelebilecek ziyaretçilerle bağlantı kurabiliyor.

Videolar ve fotoğraflar pazarlama kampanyasının birer parçası olarak kullanılıyor. YouTube’un açık ara öne çıkması ve Google’ın ardından ikinci en popüler arama motoru haline gelmesi, video platformlarının markalar tarafından hazırlanan videolara sosyal mecralardan izleyici çektiğinin açık bir göstergesi.

Markalı videolar, sosyal medya kampanyalarının etkisini artırmak, web sitelerindeki içerikleri geliştirmek ve email kampanyalarını desteklemek adına da yaygın bir biçimde kullanılıyor.

Bu şekilde kurulan kişisel etkileşim, ziyaretçileri firmalarla buluşturuyor ve müşteri ile firma arasında güçlü bir bağlantı oluşmasına yardımcı oluyor.

İçerik Pazarlamasında Görsel Kullanımı

Şirketler ve bütçeleri, görsel kullanımının artmasına yanıtsız kalamıyor. 2014’ten 2015 yılına görsel içerik için ayrılan bütçelerde %3 ila %5 arasında bir artış olduğu biliniyor. Bu artışın 2016’da da devam etmesi bekleniyor.

İşletmelerin bazıları bu tarz içerikler kullanmanın çeşitli yollarını geliştirip müşterilerle bağlantı kurmada başarılı olmaya başladı bile. Örneğin, profesyonel fotoğrafçılık ve orijinal grafik tasarımlar çoğu marka için etkili hale geldi.

visual

Özel fotoğraf kullanımı, markaların benzersiz paylaşımlar yapmasına fırsat verirken, aynı zamanda hazırlanan içeriklerde anlatılmak istenileni tüketiciye aktarmayı başarmalarını sağladı. Stok fotoğrafçılık konusunun ise daha genele yayıldığını görüyoruz. Müşteriler sizin fotoğraflarınızı farklı sitelerde görebiliyor ve bu durum kişiselleştirilmiş elementleri ortadan kaldırarak müşterilere marka hakkında fazla bilinmedik bir şey anlatmıyor.

Bazı işletmeler görsel içerik kullanımında çok iyiyken bazıları ise hâlâ bu konuda mücadele veriyor. Görsel içerik hazırlanması konusunda çıkan en büyük problemler markaların sınırlı zamanları olması ve bu konuda hizmet verecek eleman sayısının yetersiz olması. Bu yüzden markaların %65,4’ü yani yarısından çoğu bu problemleri yaşıyor.

Makale bazlı içerikleri görsel bazlı içeriklerle karşılaştırdığımızda ve tıklanma oranlarını göz önüne aldığımızda ortaya şöyle bir durum çıkıyor:

Arama motorunda 1. ve 2. sırada yer alan sonuç sayfaları genellikle klasik, metin içerikleriyle fazla tıklanma alırken, 3 ve 10 sayfa aralığında yer alan web siteleri görsel içerik kullanımı ile yüksek tıklanma oranlarına sahip.

Bu yüzden markalara görsel içeriklere önem vermelerini, bu içerikleri arama motorlarına göre optimize etmelerini öneriyoruz. Ancak bunlar da yeterli değil. Aşağıdaki kriterlere de dikkat etmeniz gerektiğini belirtiyoruz:

  • Fotoğraflar ve videolar yüksek kaliteli olmalı
  • Fotoğraf açıklamaları, kullandığınız görselin değerini yansıtmalı
  • Görsel site haritası, fotoğrafın içerikle nasıl örtüştüğünün açıkça görülmesini sağlamalı

Görsellik Psikolojisi ve İçerik Pazarlaması

Görsel malzemelerin neden bu kadar başarılı olduğunu anlamaları, görseli bünyesine katmak isteyen markalar için önemli bir dönüm noktası oldu. Ziyaretçilerin görsellerden neler çıkardığını anlamanız, tercihlerini öğrenmenize yardımcı olduğu kadar görsel kullanımını maksimum seviyeye çıkarmanızı sağlayacaktır.

Fotoğraflar ve videolar insanların durup bakmasına neden olur. Daha dikkat çekici ve heyecan verici içerikler demek daha fazla insanın bu içeriklerle ilgileneceği hatta bu içerikleri başkalarıyla paylaşacağı anlamına gelir.

İnsanlar içerik paylaştığında bu içeriklerin iyi görünmesini de sağlıyor. İçerikler onların kendi bağlantıları arasındaki saygınlığını artırmaya yardımcı oluyor ve onlar için kıymetli hale geliyor. Bu sayede paylaşılan içerik öne çıkıyor.

Görsel içeriklerin yarattığı paylaşım gücünü sosyal medyada kolaylıkla görebiliyoruz. Örneğin, görsel ekli tweet’ler görsel eklenmeyen tweet’lerden iki kat fazla yanıtlanıyor ve retweet yapılıyor. Kısacası, görseller içeriği daha ilgi çekici, daha sindirilebilir ve paylaşmak için ideal bir hale getiriyor.

Ayrıca görseller, marka değerini farklı bir boyutta gösterebiliyor. Çoğu tüketici, hiç görmediği bir ürünü almaya yanaşmıyor. Aslında tüketiciler için görmek de yeterli olmuyor. Alacakları şeye dokunmak, hissetmek ve ürünü denemek istiyorlar.

using-visual-content-enhance-b2b

Fakat online satışta ürünlere dokunmak, onları hissetmek ve denemek imkânsız. Bu yüzden hazırlanan görseller ve videolar bu deneyime en yakın hissi vermeye çalışıyor. Müşteriler, ürünü veya hizmeti alıp kullanan diğer müşterilerin fotoğraflarını görüp fikir sahibi olabiliyor.

Tüketiciler, duygularını kullanarak alışveriş yapmayı da çok seviyor ve satın aldıkları şeylerin gerçekçi, amaca yönelik kararlar çerçevesinde olması gerektiğine inanıyor.

Görselleri arzu edilen duyguları aktarmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, mutluluk, konfor, arkadaşlık gibi diğer pozitif duyguları insanların markanız hakkında daha çok şey öğrenmesi için kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda bu duygular diğer insanların da ürünlerinizi kullandığını gösteren iletişimsel kanıtlardır. İnsanlar satın almayı düşündükleri şeyin bir başkası tarafından kullanıldığını ve memnun kalındığını bilmek isterler. Görsellerde ürününüzü önceden satın alıp kullanmış ve memnun kalmış birilerine yer verebilirsiniz.

Ayrıca insanlar, sosyal ağlarında arkadaşları ve yakınlarından gördükleri ürünleri almaya da eğilimlidir.

Kullanıcılara şirketinizin ‘’perde arkası’’ olarak adlandırdığımız görüntülerini sunmak da onların gözündeki değerinizi artıracaktır. Şirketinizdeki marka liderlerini, satış personelini göstermek, ofisiniz ya da fabrikanızda bir tura çıkarmak insanların markanıza olan bağlılığını güçlendirir.

Bu sayede ziyaretçileriniz yüze sahip olmayan bir varlık görmektense bağlantı kurabilecekleri bireyler görmüş olurlar. Bu da markanın şeffaflığa özen gösterdiği hissini yansıtır ve müşterilerinizin şirketinize olan güveni artar.

visual-content 1

Tüketicileri Satın Alma Döngüsündeki Çeşitli Aşamalara Getirmek İçin Kullanabileceğiniz 5 Görsel Yöntem

Görsel kullanımının pazarlama kampanyanızda başarı elde etmek için ne kadar önemli olduğunu anladıktan sonra kendi çalışmalarınızla bağdaştırmanın bir yolunu bulacaksınız.

 

  • Web sitenizde ziyaretçileri heyecanlandıracak, onları markanızla tanıştıracak karşılama görselleri kullanın. Bu, kurulacak ilişkilerin temelini atacak ve şirketinizin şeffaflığa önem verdiğini gösterecektir.

 

  • Müşterilerinizi, ürünü kullanırken çektikleri fotoğrafları sosyal medyada markayı takip edenlerle paylaşmaları için cesaretlendirin.

 

  • Marka mesajını yaymak için YouTube ya da üçüncü parti diğer platformlarda videolar paylaşın. Bu videolar ürün videoları, marka geçmişi ve bugünü hakkında bilgiler içeren videolar olabilir.

 

  • Haber postası niteliğindeki emaillerinizde görsel ve video kullanmaya özen gösterin. Ancak bu videolar anlaşılması kolay bilgiler içersin ve kolay görüntülenebilsin.

 

  • Ürün sayfası için görseller ve videolar hazırlayın. Bu sayede insanları satın alma sürecine doğru şekilde yönlendirin. Ürün videolarınızın ziyaretçilere ürün kullanımını gösteren videolar olmasına önem verin.

 

Görsel içerik kullanımı son dönemde dijital ekosisteme hâkim olmaya başladı. Markalar görselliğin önemini görmezden gelmemeli, içerik pazarlaması çabalarının etkili olması için bu fırsattan yararlanmalı ve 2016’yı bu anlamda daha başarılı bir yıl olarak geçirmeli.

 

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler