e-ticarette #actiontag devri

Gün geçtikçe sosyal medyaya ayırdığımız zaman artarken, geleneksel medyaya harcadığımız zaman azalıyor. Markalar da bunun farkındalar ki; sosyal medya için başlayan hashtag kavramını artık sadece sosyal medyada değil, e-ticaret sektöründe de hızla görmeye başlıyoruz.
8-1-chirpify
Bu akımın öncülerinden olan Chirpify, geçtiğimiz Eylül ayında, kullanıcıların “actiontag” adı verilen ve eylem bildiren hashtagleri kullandıkları tweetleri ve paylaşımları aracılığıyla, istedikleri ürün ve hizmetlerin alışverişini yapabileceğini duyurmuştu.
Chirpify-Announces-ActionTags

Chirpify kurucusu Chris Teso’ya göre hashtagler artık URL’lerin yerini alıyor . Sosyal medya kullanıcıları, bir URL’ye veya Facebook linkine tıklamadan; Twitter, Facebook veya Instagram üzerinden yaptıkları paylaşımları ile satın alma işlemi gerçekleştirebiliyor, böylelikle markalar da hedeflerine sosyal medya üzerinden ulaşmış oluyor.

Şimdiden birçok marka, kampanyalarında #Actiontag’lere yer vermeye başladı. Kasım ile Ocak ayları arasında yaklaşık 300.000’den fazla tüketici Adidas, Forever 21, Lenovo, Sprint, TaylorMade gibi markalar için #actiontag’ler kullandı. Mastercard da geçtiğimiz hafta #donation ve #DoGood hashtagleri ile kanserle savaş için bir bağış kampanyası başlattı.

 

 

Chirpify’ın çalışma sistemi, ilk olarak ‘satın al’, ‘bağışla’ vs. gibi bir #actiontag tanımlamakla başlıyor. Sonrasında ise ürün ya da hizmet adının belirtildiği #campaigntag belirleniyor, #NewAdidasShoe gibi. Adidas, #NewAdidasShoe kampanya hashtagi ile kullanıcılara satın almaları için bu yöntemi sundu. Buna ek olarak, hediye kartı için de #AdidasCard hashtagini kullandı. Mevcut hashtagin yanına, bir de #buy yani #satınal actiontagini ekleyen kullanıcılara marka hemen dönüş yaptı ve satış için gerekli bilgileri edinmek için onları satın alma formuna yönlendirdi.

hashtagcommerce

Chirpify’ın saatte 5000 tweet alan #actiontag’li başka bir kampanyasından bahsedilirken her ne kadar marka adı verilmemiş de olsa, bunun Twitter’da trend topic olan hashtagi ile Oreo olduğu bilinen bir gerçek. Geçtiğimiz Grammy Ödülleri sırasında, Oreo yeni çıkan ürününün reklamında yeni tadı tanıtmanın yanısıra, kullanıcıların bedava Oreo paketi kazanmak için tweetlerinde kullanmaları gereken #awardsnight hashtagini de vermişti.
Screen-Shot-2014-03-04-at-10.12.26 (1)
Elde ettiği verilere göre, Chirpify 90 günde 25 milyondan fazla hesaba ulaşabiliyorlar ve #actiontag’lerin kullanıldığı bir kampanyaya başlandığında, markalar haftada 20.000 takipçi kazanabiliyor. Gelen cevapların %60’ı mobil araçlardan gelirken bunların %65’iOS ‘a , %34’ü ise Android’e ait. Bu gibi istatistikler, müşterilerin tercihlerinin ve nasıl etkileşim kurduklarının verilerini elde edebilme amaçlı geniş çaplı araştırmalar yapan markalar için oldukça önemli olduğundan, çok yakın zamanda markalar Chirpify önderliğinde sosyal medya kanallarını daha etkin bir şekilde kullanacaklar gibi görünüyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler