En büyük 10 #sosyalmedya hatası

Sosyal medya günümüzde en güçlü pazarlama araçlarından biri. Sosyal medya platformlarında pazarlama yöntemlerinde yolumuzu yeni yeni bulurken elbette hatalar da yapıyoruz. Ancak sosyal medyada yapılan hatalar da en az sosyal medyadaki başarılar kadar güçlü.

Peki sosyal medya uzmanları ve markaların dijital pazarlamada yaptıkları en önemli hatalar neler?

En büyük 10 sosyal medya hatasını sizler için derledik:

1- Sosyal medya stratejinizin olmaması

AS-Social-media

Markanız için çalışan bir sosyal medya ekibi varsa ilk yapmanız gereken onlara bir kılavuz temin etmek.  Yeni çalışanlarla ya da marka bünyesinde sosyal medya aktivitelerinizi yürüten çalışanlarınıza yola çıkmadan önce mutlaka rehberlik edin. Markanız ve sosyal medyadaki temsilinizle ilgili hazırlayacağınız kurallar ve metotlardan oluşan bir rehber  markanızın kişisel bir hata nedeniyle zarar görme olasılığını ciddi ölçüde düşürecektir.

2- Bütün sosyal medya platformları aynıymış gibi hareket etmek

Sosyal medya tek bir kanal değil. Youtube, Facebook, Twitter, Vine, Instagram… hepsi farklı kullanıcı profilleri olan, farklı dilleri olan ve farklı içerik biçimleri olan sosyal medya platformları. Kaçınmanız gereken en önemli şeylerden biri tüm sosyal medya kanallarında aynı içeriği yayınlamak. Bu durum hem markanızı takip edenlere yapay bir his veriyor, hem de her platformun kendine özgü içerik gücünü tam kapasite kullanamamanıza neden oluyor.

3- Sosyal medya biyografinizi eksik bırakmak

Sosyal medya kullanıcılarının ilk gördüğü içerik profiliniz. Sosyal medya platformlarındaki biyografilerinizde markanızla ilgili verebileceğiniz pek çok bilgi var. Biyografinize bulunduğunuz yeri ve web sayfanızı eklemeyi ihmal etmeyin. Biyografinizde yaratıcı olun ve ziyaretçilere sizi takip etmeleri için bir neden verin.

4- Sosyal medyayı megafon olarak kullanmak

Young confident caucasian businessman screaming on his employee

Sosyal medya çift taraflı bir etkileşimdir. Sosyal medya profilinizi sadece tek taraflı duyurular yapmak için kullanmayın. Takipçilerinizle etkileşime geçin. Yayınlarınıza yapılan yorumları takip edin, takipçilerinizin sorularına cevap verin, önerilerine kulak verin ve onlarla diyalog kurun. İlişkinizi kişiselleştirin ve sanal bir profil olmaktan ibaret olmadığınızı gösterin.

5- Takipçilerin niteliği yerine niceliğine odaklanmak

Takipçi sayınızın yüksek olması elbette olumlu bir durum, ancak kesinlikle başarınızın ölçütü değil.  Sosyal medyadaki çabalarınızın sonuç vermesini istiyorsanız takipçilerinizi organik olarak markanıza çekmeye çalışın.  Takipçi satın alma gibi uygulamalardan kaçının. Markanızla alakası olmayan ya da daha kötüsü gerçek bile olmayan bir milyon takipçiniz olacağına markanızla ilgili yüz bin takipçiniz olması çok daha iyidir.

6- Post yağmuru ya da uygunsuz içerik

Sosyal medyada her ne kadar aktif olmanız gerekse de ipin ucunu kaçırmamaya dikkat etmek de gerekiyor. Çok sık içerik paylaşırsanız takipçilerinizi uzaklaştırabilirsiniz. Aynı şekilde takipçilerinizin ilgisini çekecek içerikler yayınlamaya da özen göstermelisiniz. Takipçilerinizi tanıyın ve diyalog kurarak istenmeyen ya da alakasız içerikler yayınlamadığınızdan emin olun.

7- Olumsuz yorumları silme ya da görmezden gelme

ignore-social-media1-300x300

Markanızın sosyal medyadaki yansımasının organik olmasına özen gösterin. Negatif yorumları görmezden gelmek ya da silmek sübjektif ve tek taraflı bir platform yaratır ve bu da takipçilerinizi soğutur. Yapabileceğiniz en iyi şey her zaman nazik olmak ve haklı da olsanız özür dilemek.

8- Yorum ya da sorulara geç cevap vermek ya da vermemek

Sosyal medya platformlarında takipçilerinizle ilişkinizi her zaman canlı tutmalısınız. Sayfanıza gelen yorumlara geç cevap vermek neredeyse hiç vermemek kadar kötü. Yorum ve sorulara her zaman hızlı yanıt vererek takipçilerinizin markanızla etkileşimini canlı tutun.

9- Genelleştirilmiş mesajlar yollamak

Twitter’dan tüm takipçilerinize “Selam arkadaşlar” diye başlayan bir email göndermek epey itici. Takipçileriniz kişisel olmayan mesajlarla kendilerini sadece bir pazarlama uygulamasına maruz kalmış hissederler. Kişiselleştirilmemiş mesajlar sadece tembellik olarak algılanıyor.

10- Fazla hashtag kullanmak

hashtag2

Hashtagler sesinizi duyurmanın en etkili yollarından biri. Ancak her şeyin bir ölçüsü var.  Çok genel kelimelerden seçilmiş fazla hashtag kullanmak postunuzun benzeri milyonlarca hashtag arasında kaybolmasına yol açacakken, akıllıca düşünülmüş, akılda kalıcı hashtagler doğru hedef kitleye ulaşmanızı ve efektif bir etkileşime girmenizi sağlar.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler