En çok tercih edilen haber kaynağı Facebook

Sosyal medya tüm alışkanlıklarımızı değiştirirken haber alma yöntemlerimizi de değiştirmesi elbette sürpriz değil. Yeni bir araştırmaya göre Facebook ABD’li yetişkin internet kullanıcılarının %30’unun birincil olarak tercih ettikleri haber kaynağı. Facebook’un bu pastadaki %30’luk payı Youtube’dan Linkedin’e  bir çok sosyal medya platformunu  geride bırakıyor.

Kullanıcıların Facebook’u haber kaynağı olarak görmesi sosyal medya platformlarının kullanım biçiminin evriminde önemli bir faktör olabilir. Dijital medya uzmanları Facebook gibi resim paylaşmaktan mesaj yollamaya her türlü sosyal medya aktivitesinin bir arada kullanıldığı sosyal medya platformlarının zamanının geçtiği düşüncesinde. Genç kullanıcıların sosyal medyayı kullanma alışkanlıkları daha odaklı. Genç kullanıcılar fotoğraf paylaşmak için Instagram, dünya gündemi için Twitter, video izlemek için Youtube kullanıyor.

Facebook kullanıcılara arkadaşlarının filtresinden geçmiş haberlere ulaşma imkanı tanıyor. Dijital çağın en önemli sorunlarından biri olan veri filtreleme Facebook’ta organik olarak gerçekleşiyor. Dolayısıyla yetişkin kullanıcıların haber kaynağı olarak birincil tercihi Facebook oluyor.

facebook haber kaynagi

Pew Research araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre Facebook’u ikinci sırada %10 ile Youtube takip ediyor. Listenin devamında Twitter % 8, Google + %6 ile yer alıyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler