Facebook 2017’ye kadar 1 milyar kullanıcı kaybedecek

1 milyarın üstündeki kullanıcı sayısıyla, tüm dünyanın artık başka bir gözle baktığı Facebook ile ilgili birçok bir çok haber çıkarken, diğer taraftan dünyanın en büyük sosyal ağı birçok araştırmanın da konusu oluyor.

princeton-fb-evenmag

Bu araştırmalardan biri de Princeton Üniversitesi tarafından geliştirilen bir bilgisayar modellemesi ile yapılan sosyal ağ tahmini. Modelin içindeki algoritmalara göre verdiği rapor 2017 yılına kadar Facebook’un yüzde 80 oranında üye kaybına uğrayabileceği yönünde. Bu tahmine ulaşmasının nedenleri arasında en büyük faktör Google üzerinde 2004’den beri artan arama sonuçlarının 2013 yılı itibari ile düşüşe geçmesi. Diğer bir faktör ise sürekli Facebook gündeminde olan genç kullanıcılardaki üye kaybı. Daha önce de sizinle paylaştığımız üzere 10 milyon civarındaki genç kullanıcının hesaplarını dondurduğunu biliyoruz.

Üniversite tarafından geliştirilen bilgisayar modellemesinin ilk testleri MySpace üzerinde yapılmış. Bu testlere göre geliştirilen yazılım, Facebook’un ilk aşamada yüzde  2014 sonuna kadar yüzde 20’lik bir kayıp yaşayacağını belirtmiş. 2015 ile 2017 arasında ise bu kayıp yüzde 60’a çıkmış.

MySpaceFacebookEvenmag

araştırma_model_my_space_facebook

Facebook ile MySpace aynı değil

Araştırmayı yapan üniversite bu sonuçların sadece bir bilgisayar modellemesi olduğunu hatırlatırken, MySpace ile Facebook’un aynı olmadığını ve sonuçların tahminde öteye gidemeyeceğini belirtiyor.  MySpace’in düşüşe geçtiği dönemle Facebook’un düşüş yaşadığı dönemlerdeki aktif kullanıcı sayılarının aynı olmadığı özellikle vurgulanırken, Facebook tarafından yapılan yatırımlar ve diğer yaş segmentlerinde hala üye kazanması da diğer bir ayrıntı olarak belirtiliyor.

Facebook’un son zamanlarda üye kaybettiği bir gerçek. Fakat bu  son yapılan araştırmalar hala Facebook’un en aktif sosyal ağ olduğunun da ispatı. 1 milyardan fazla kullanıcısı olan ve bu kullanıcılarının yüzde 80’nini sitede aktif olarak tutan bir ağ, 4 sene gibi kısa bir sürede çökebilir mi, bizce zor, ama her olasılığı da değerlendirmek gerekir.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler