Facebook 2030 Yılına Dair Planlarını Açıkladı

Facebook, 2030 yılına kadar 7 milyar nüfusa sahip olan dünyanın 5 milyarlık kısmına ulaşmayı hedefliyor. Sosyal ağ devi şirket, 3,5 milyarlık artışı insansız uçan ve internet dağıtan uçaklarla birlikte sağlamayı planlıyor.

Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, bu konuya ilişkin açıklamayı dün gerçekleşen Facebook’un kullanıcılar için Arkadaş Günü videosu da yayınladığı 12. yıl kutlamaları sırasında yaptı.

mark-zuckerberg

Ayrıca Facebook, küresel anlamdaki büyümeyi ölçmek için yeni bir yöntem geliştirdiklerini de açıkladı: kullanıcılarını 2011 yılının iki katına çıkarıp 1,5 milyar kullanıcıya ulaştıklarını ve her bir kullanıcı arasındaki ayrımın 3,74’ten 3,57 dereceye düştüğünü belirtti.

Zuckerberg, ‘’Herkesle bağlantı kurma görevini tamamladıktan sonra dünyanın her yerindeki devletler ve farklı şirketlerle ortaklıklar yapmayı planlıyoruz.’’ dedi ve ardından bumerang şeklindeki Facebook drone’u Aquila’nın fotoğrafını işaret ederek cihazın güneş enerjisiyle çalıştığını ve şehrin üzerinde uçup internet bağlantısı yayabildiğini söyledi.

Facebookdrone-aquila

Kısaca ifade etmek gerekirse Zuckerberg, dünyanın geri kalanıyla da birkaç yıl içerinde bağlantıya geçmek istiyor diyebiliriz. İnternet fikri hepimiz için bir kazanan gibi görünüyor. Bazı gözlemci gruplar ve telefon operatörleri Facebook’un Free Basics adını verdiği Wi-Fi vizyonunu benimsemeyi düşünüyor. Free Basics, şu an 25 ülkede hizmet veriyor ve yeni müşteriler de hızla yayılan bu hizmetin bir parçası olmak istiyor.

Konu mobil ödeme platformu olmaya geldiğinde ise 31 yaşındaki milyarder Facebook’un tam olarak ikna olmadığı noktalar olduğunu, iletişimden biraz anladıklarını fakat ödeme konusunun kendilerinden bir miktar uzak olduğunu ve belki gelecekte bu konuda daha farklı adımlar atabileceklerini belirtti.

OCULUS RIFT LAUNCH

Zuckerberg, gitgide hayatlarımıza girmeye başlayan sanal gerçeklik kavramından da bahsetti. Facebook, sanal gerçeklikle ilgili en ciddi adımını Oculus Rift firmasını 2 milyar dolara satın alarak atmıştı.

Facebook CEO’su sanal gerçeklik hakkında ‘’Duyguları mesajlar, fotoğraflar ve sizi karşınızdakine yaklaştıran videolarla aktarabiliyorsunuz. Fakat gerçekten orada olduğunuzu hissetme fikri inanılmaz derecede güçlü.’’ dedi.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler