Facebook Algoritma Güncellemesi ve Erişim Sorunu

facebook

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre facebook duvarınızda daha az marka içeriği daha fazla arkadaş, akraba içeriği göreceksiniz.

Bu aslında sosyal ağın özüne dönüşü gibi görünse de markalar için sıkıntılı olan günlerin daha da sıkıntılı bir hal alacağı anlamına geliyor. Geçtiğimiz 5 yıl içinde facebook kademeli olarak markaların erişim oranlarını düşürdü. Bu konuda belki de en önemli çıkışı zamanında Ogilvy Social yapmıştı. Ogilvy Social’ın çıkışını şuradan hatırlayabilirsiniz.

Organic-Reach-Chart

İlgili makale ve üstteki grafikten de inceleyebileceğiniz gibi markaların erişim oranları dibe doğru gidiyor. Chris Anderson’ın Bedava kitabı geliyor insanın aklına. Chris kitabında şu soruyu soruyor “Neden dünyanın en büyük ve karlı şirketlerinin neredeyse hepsi bedava hizmet sunuyor? Cevap belli Chris şirketler faturayı markalara yolluyor.

Daha sayısal anlatmak gerekirse 9.355.000 takipçiniz olduğunu düşünün tıpkı Türk Hava Yolları gibi.

Ekran Resmi 2016-07-08 13.01.05

2014 yılında yayınlanan Ogilvy Social raporuna göre ortalama %6 ‘lık bir erişim vardı, bugün bu rakamının %2-3 bandında olduğunu söyleyebiliriz. Bu hesaba göre THY facebook hesabını yöneten ajansın bu hesaptaki erişimi yaklaşık 200.000 kişi (en iyi ihtimalle). Geriye kalan 9.150.000 kişi için bir sponsored post reklamı çıkılması gerekmekte. CPM (1000 gösterim başı maliyet) ‘in 1 TL olduğu ortamda ekstra 9.000 TL bütçeyle Türk Hava Yolları tüm takipçilerine ulaşmış gibi görünebilir ama öyle değil. Çünkü bu sadece gösterim maliyeti, sıklık (gelenekseldeki GRP) kaç bilmiyoruz. Bir kişinin kaç kez ilgili içeriği gördüğünü bilmediğimizden görünen maliyetin çok üstünde bir maliyet var aslında.

Yukarıda yaptığım açıklama ve hesaplamaları negatif bir bakış açısına yormayın. Facebook’un yaptığı güncellemenin doğru ve yapılması gereken bir güncelleme olduğunu düşünüyorum. Sonuçta kullanıcılar markaların mesajlarını almak için sosyal ağları kullanmıyor, onların asıl amacı arkadaşları ve dostlarıyla iletişim kurmak ve sosyal ihtiyaçlarını giderme.

Facebook’un ciddi bir gap (uçurum) sorunu var, bir sonraki kuşağa (siz Z diyebilirsiniz) geçiş yapamıyor. Bunun nedeniyse bir sonraki kuşak için facebook eski ve hantal bir ağ. Bu algıdan kurtulmak için daha kullanıcı merkezli bir ağa dönüşmeye evrilmeye çalışıyor. Gelecekte markalar için daha pahalı ama daha kullanıcı merkezli bir ağ göreceğiz gibi duruyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler