Facebook en aktif sosyal ağ | Araştırma Raporu

Teknolojinin her alanında olduğu gibi sosyal ağlarda aynı rekabet içerisinde kullanıcılarını ağ içerisinde aktif tutmaya çalışırken bunda en başarılı ekosisteme sahip ağ 1 milyarı aşan kullanıcısıyla Facebook oluyor.

global aktif kullanıcı_evenmag

GlobalWebIndex tarafından yapılan araştırmaya göre son günlerde genç kullanıcılarını kaybettiğine yönelik haberlere konu olsa da üyelerinin yüzde 83’ünü hala aktif tutmayı başaran Facebook, aktif kullanıcı oranında ise geçen iki çeyrek içerisinde yüzde 3’lük bir kayıp yaşamış. Facebook’a her gün giriş yapan kullanıcı sayısı ise araştırmada yüzde 56 olarak raporlanmış.

aktif kullanıcı sayısı artışı

Facebook’u en aktif sosyal ağ olarak gösteren çalışmaya göre:

Araştırma 32 ülkede 170 bin kullanıcının anket sonuçlarına göre değerlendirilirken aktif kullanıcı oranında en fazla büyüme yaşayan sosyal ağ ise Instagram oluyor. Aktif kullanıcı oranındaki büyümede Reddit ve LinkendIn’in Instagram’ın ardından 2. ve 3. oluyor. Üyelerini sitede aktif olarak tutan sosyal ağ sıralamasında ise YouTube ikinci, Google Plus üçüncü oluyor. Son yılların gözde ağı Twitter ise bu listede dördüncü sırada yer alıyor.

Araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuç da Facebook tüm ülkelerde en aktif sosyal ağ olmasına rağmen dünyanın en büyük ülkesi Çin’de bu durumun tam tersini yaşaması ki bu araştırmada belirtilen analize göre de gayet normal bir durum. Çin’de uygulanan yasakların ve erişim kısıtlamaları bu sonucun nedeni olarak gösteriliyor. Facebook’la beraber YouTube da aktif kullanıcı sayısında yüzde 3’lük bir kayıp yaşadı. Yahoo satın almasıyla öne Tumblr’da büyüme oranında yüzde 6 ile dikkat çeken ağlar arasında.

aktif kullanıcı cihaz oranları

Araştırmadaki analizlerden biri de mobil cihazlardan sosyal ağlara bağlanan kullanıcı sayısındaki artış. GWI raporuna göre bilgisayarlarından ve tabletlerden sosyal ağlara giren kullanıcı sayısı düşüş yaşarken, mobil cihazlar yüzde 66 ile en üst sırada yer alıyor. Instagram’ın aktif kullanıcı sayısındaki büyüme de zaten bunu çok güzel bir şekilde özetliyor.

bölgelere göre sosyal ağ oranı

Bölgelere göre sosyal ağ kullanım oranlarını da sunan araştırmada Avrupa’nın bütün sosyal ağlarda en az aktif kullanıcı sayısına sahip olduğu görülürken Orta Doğu ve Afrika’nın ilk iki bölge arasında yer aldığı görülüyor. Dünyanın en büyük ülkesi Çin için hazırlanan raporda ise Facebook son sıralarda yer alırken, yerel sosyal ağı Sina Weibo’nun birinci sırada olması Çin ülkesinin yönetim biçiminin de aslında kısaca bir özeti.

çin sosyal ağ oranları

Sonuçları genel manada değerlendirecek olursa, ilgi çekici noktalardan biri genç kullanıcıları kaybettiği söylenen Facebook’un aslında sadece yüzde üçlük bir kayıpla bu kayıptan çok fazla etkilenmediği yönünde. Instagram’da yaşanan aktif kullanıcı büyümesi de yine mobil kullanımla doğru orantılı bir büyüme olarak değerlendirilirken görülen o ki Facebook farklı isimlerle de olsa en aktif sosyal ağ olarak hala İnternet kullanıcılarının gözdesi olmaya devam ediyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler