Facebook, gençler arasında önem mi kaybediyor?

131031181131-facebook-teens-kids-mobile-story-top

Gün geçmiyor ki Amerikan gençliğinin internet kullanım alışkanlıklarıyla ilgili bir araştırma yapılmasın. Yatırım bankası Piper Jaffray’nin bugün paylaştığı araştırma sonuçlarına göre Facebook için ufukta kötü haberler varmış gibi gözüküyor çünkü gençlerin yalnızca % 14’ü Facebook’u en önemli sosyal ağ olarak kabul ediyor.

Yılda iki kez gençlerle aynı araştırma üzerinde çalışan Piper Jaffray, yüzdenin giderek düştüğünü belirtiyor. 2013’ün bahar ayında % 33 civarında bir genç kesim Facebook’u en önemli ağ olarak görürken 2014 baharında bu oran % 23’tü.

o-TEENS-PHONES-facebook

Facebook tarafından satın alınan Instagram ise % 32’yle gençliğin en fazla önem verdiği sosyal platform. Gençlerin % 24’ü Twitter’ı önemli bulurken hakkında soru sorulan sosyal ağ listesine yeni giren Snapchat ise % 13 oranında önemli bulunuyor.

Bu sosyal ağların ardından Facebook, 4. sıradaki yerini alıyor.

shutterstock_54858901

Fakat gençliğin Facebook’u terk etmediğini düşünen başka bir araştırma şirketi var. Geçen hafta, Pew Research Center araştırma merkezi yaptığı araştırma sonucunda 13-17 yaş arasındaki Amerikalı gençler için Facebook % 71’le hâlâ ilk sırada yer alıyor.

Piper Jaffray, 6.200 kişiyle gerçekleştirdiği araştırmadaki gençlerin yaş aralığını açıklamadı. (Biz yine de 16 civarında olduklarını düşünebiliriz.) Araştırmada sorulan soruya gençlerin % 47’si Facebook kullandıkları yönünde cevap verdi.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler