Facebook gençleri kaybediyor

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un son zamanlarda genç popülasyonunda sıkıntıda olduğu sürekli olarak konuşulan bir gerçekti. Kendini daha fazla saklamak isteyen gençlerin, aileleri de artık Facebook’a katılınca anonim olma sorunu yaşayan gençlerin Facebook’u yavaş yavaş terk etmeye başladığı söylenirken, demografik olarak yapılan bir çalışma da bunu doğruladı.

facebook-genc_popülasyon_evenmag

iStrategy Labs tarafından yapılan araştırmaya göre Amerika’da 11 milyon genç Facebook hesaplarını dondurmuş durumda. Bu gençler arasında Facebook ara veren en büyük kesim ise üniversite öğrencileri. Sadece ABD’yi kapsayan araştırmada 11 milyon gencin 4.2 milyonu lisede, 6,9 milyonu ise üniversitede okuyor. Büyüme oranlarında da genç popülasyonun yaklaşık yüzde 60’lık bir gerileme yaşadığı gözüküyor.

Facebook’da bu problemin farkında mutlaka. Yaptığı yatırımlarla özellikle genç kuşağa daha fazla seslenmek isteyen Facebook’un Snapchat ısrarının da bu yüzden olduğunu daha önceden sizlerle paylaşmıştık. Son 3 yılda 34 milyon abone kazanan Facebook’un bu abonelerinin içerisinde artış gösteren üniversite mezunları oranı ise zaten her şeyi özetliyor.

_evenmag _azalma_facebook-genc-kullanici-istrategy

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler