Facebook gönderileriniz için en doğru zamanı tespit edin

Facebook’ta gönderilerinizi ne zaman yayınlarsanız en fazla verimi alırsınız?

Facebook’ta bir gönderi en fazla beğeniyi ilk 30 dakikada alıyor. Dolayısıyla Facebook’ta en geniş ve etkili kitleye ulaşmak için gönderilerinizi yayınlayacağınız zamanı hedef kitlenizin en yoğun olarak kullandığı zamanları belirlemeniz gerekiyor.

Aşağıdaki adımlar ile Facebook gönderilerinizi yayınlamak için en doğru zamanı tespit edebilirsiniz:

Hedef kitlenizi belirleyin

fb target-market-

Facebook sayfanızdaki demografik bilgileri analiz edin. Takipçileriniz düşündüğünüzden farklı bir kitle olabilir. Yaş, cinsiyet, bölge ve ilgi alanları bilgilerine göz gezdirerek hedef kitlenizi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Takipçilerinizin gününü nasıl geçirdiğini hayal edin

Takipçilerinizi yakından tanıyarak günlerini nasıl geçirdiklerini ve en çok ne zaman Facebook’ta aktif olduklarını tahmin etmeye çalışın. Takipçileriniz anneler mi? Ofis saatlerinde çalışan insanlar mı? Gece kuşları mı? Tüm bu faktörler Facebook gönderileriniz için en doğru zamanları tespit etmenize yardımcı olur.

Bilgilerinizi uygulamaya geçirin

Hedef kitlenizi ve Facebook’ta aktif olarak geçirdikleri zaman dilimini tespit ettikten sonra gönderilerinizi bu zaman dilimlerinde yayınlayın.

Aşağıdaki Facebook istatistikleri yayın zamanını optimize etmenizde faydalı olabilir:

 • Facebook kullanıcılarının çoğu (günlük 751 milyon kişi) mobil cihazlardan giriş yapıyor.
 • 18-44 yaş arası kullanıcıların %80’i sabah ilk iş cep telefonlarından Facebook’larını kontrol ediyorlar.
 • Sabah 6:30 – 8.30 arası yayınlanan gönderilerinizin çok daha fazla ilgi gördüğünü gözlemleyeceksiniz.
 • Akıllı telefon kullanıcılarının Facebook hesaplarını kontrol etme oranı yemek molalarında %86’ya çıkıyor. Mobil cihazlardan giriş istatistikleri kullanıcıların televizyon izlerken ve hafta sonları en aktif zamanlarını geçirdiklerini gösteriyor. Ancak hafta içi 5.00 -7.00 arası kullanıcıların da en yoğun gönderi yayınladıkları zaman olması nedeniyle markalar için kaçınılması gereken bir zaman dilimi.

Gönderilerinizden en fazla verimi almak için kullanıcıların yoğun olarak aktif olduğu zamanlarla, aşırı yoğunluktan sizin gönderilerinizi göremeyecekleri zamanlar arasındaki cazip noktayı bulun.

Özetle en verimli zamanlar:

 • Sabah saatleri
 • İş ve akşam yemeği arasındaki zaman dilimi
 • Yatmadan önce

Kaçınılması gereken zamanlar:

 • İş saatleri
 • Hafta sonları
 • Akşam yemeği sonrası  (TV zamanı)

Facebook Insights sayesinde sayfanız hakkında detaylı kullanıcı bilgisine aşağıdaki adımları takip ederek ulaşabilirsiniz.

fb access-facebook-insights fb likes-inside-facebook-insights

 1. Facebook Insights uygulamasından Post Level Data ( Gönderi ölçüsü verisi )bilgilerini bilgisayarınıza indirin ve Excel’de açın.
 2. Post Level Data dokümanınızda “Lifetime Post Stories” tabını açın ve D,H,I,J,K,L sütunlarını silin.
 3. Kalan verileri takipçilerinizin gönderilerinizle etkileşim halindeki aktivitelerini ve gönderinizin başarısını ölçmek için kullanabilirsiniz. Bu sayfada gönderinizin beğenilerini, paylaşımlarınıve yorumlarını görebilirsiniz. Gönderinizdeki linke tıklanma oranını Lifetime Post Consumers By Type sayfasında görebilirsiniz.

Facebook’ta gönderinizi yayınladığınız zamanlama gönderinizden verim almada çok önemli rol oynasa da her şey demek değil. Gönderinizin içeriğinin ilgi çekici olmasına da dikkat etmelisiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler