Facebook haber kaynağı arkadaş güncellemelerini ön plana çıkaracak

facebook_haber kaynağı değişiklik

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, güncellemelerle kendini sürekli geliştirip üyelerine daha iyi bir kullanım sağlamak için haber kaynağında (News Feed) değişik yapıyor. Kullanıcılarının ana sayfalarında arkadaşlarının metinlerden oluşan durum güncellemelerinin daha iyi bir etkileşim sağladığını belirten Facebook bu yüzden yavaş yavaş sayfa gönderimlerini daha geri planda tutmaya başladı.

Resmi blogundan açıklama yapan Facebook, daha önce hesaplar üzerinde test ettikleri değişiklikte arkadaşlarının metin bazlı durum güncellemelerinin (resim ve video içermeyen) diğer kullanıcıları da aynı eğilime doğru yönelttiğini belirtti. Böylece daha fazla etkileşim sağlandığına dikkat çeken Facebook, değişikliğin nedenini bu şekilde açıkladı.

forbes_facebook_page_evenmag_haber_akışı

Facebook aynı testi sayfa güncellemelerinde de yaparken, benzer paylaşımların kullanıcılar arasından beklediklerinden daha az bir etkileşim yaptığını belirtti. Bu nedenden dolayı sayfa güncellemeleri kullanıcıların ana sayfalarında daha az gözükecek.

Birçok uzman tarafından değerlendirilen değişiklikte ilk akla gelen ise Facebook’un viral paylaşımlarda ve küçük-orta ölçekli işletmelerin Facebook sayfalarındaki gönderimleri sınırlamak istemesi. Sadece Facebook sayfası ile reklam odaklı bir iletişim kuran küçük-orta işletmelerin gönderileri kullanıcıların sayfalarında daha az gözükmesi bu kurumları biraz sıkıntıya sokacak. Diğer taraftan bu değişikliğin sadece metin bazlı güncellemelerde olduğunun altını çizmek gerekiyor. Resim ve video içeren paylaşımlarda yine aynı oranda yoğunluk kullanılacak fakat akla gelen başka bir soru var. Facebook’un daha fazla reklam almaya yönelik olan bu hareketinin bu paylaşımlara da yansıması olacak mı?

Sayfa-link

Facebook’un daha fazla reklam almaya yönelik bu hareketi pekala kullanıcı tarafını sevindirecektir. Arkadaşlarının durum güncellemelerinin ana sayfadaki yoğunluğu zaten son bir haftadır kendini hissettiriyordu. Küçük-orta işletmeleri açısından ise işler artık biraz daha farklı ilerleyecek ki Facebook haberi duyurduğu blog sayfasından işletmeler açısından da bazı tavsiyeler de bulundu. Facebook sayfalarının daha fazla etkileşim yapmak için direkt link kopyalamak yerine, durum güncellemesi ile birlikte kısaltılmış link vermelerinin etkileşim açısından daha iyi olduğu bu tavsiyelerden biriydi. Linkli durum güncellemelerinin ve haberlerin beğeni, yorum, paylaşım ve tıklama oranları direk link kopyalamaya göre daha iyi olduğu açıklandı.

Facebook’da sayfası olan ve küçük bütçelerle bu işi yapacak markalar açısından bu değişikler karşısında izlenecek strateji gerçekten önemli. Yeni haber kaynağı güncellemelerinden sonra markaların önem vermesi gereken konu artık durum güncellemelerinden daha çok görsel içerikler içeren ve linkli paylaşımlar olacak.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler