Facebook Haber Kaynağı’nda yeni güncellemeler

Facebook Haber Kaynağı’nın amacı dünyanın başka bir noktasından ya da en yakın arkadaşınızdan geliyor olsa bile ilgili haberi doğru insanlara, doğru yerde ve doğru zamanda göstermektir. Geçtiğimiz yıl Facebook’taki paylaşım oranı tüm yıllara göre daha yüksekti. Ekim ayı raporlarına göre Facebook’taki dış referanslı paylaşım oranı son bir yıl içinde %170 artarak geçen dönemleri 3’e katladı. İnsanlar artık Facebook üzerinden yeni ve farklı şeyler paylaşmak istiyor ve yakınlarının bunlarla ilgili neler söyleyeceğini merak ediyorlar.

Haber Kaynağı’nda daha ilgili yazılar

İnsanlar Facebook’u yakınlarıyla iletişime geçmek ve paylaşım yapmak, fanı oldukları belli kitleleri yakından takip etmek ve son haberleri öğrenmek, takip ettiği ünlüler ve dünya ile ilgili son gelişmelerden haberdar olmak için kullanıyor. Özellikle son birkaç yılda bu işlemlerin mobil cihazlar üzerinden yapıldığını fark eden Facebook, paylaşılan özellikle dış kaynaklı içeriklerin görüntülenmesi için daha yüksek kalite görüntüleme performansı üzerine çalıştıklarını duyurdu.

fbp3

Facebook’un bunu yapmasındaki temel faktörden biri, uyguladıkları anket verilerinden elde ettikleri sonuçlar. Buna göre, insanlar görüntü kalitesi daha yüksek yazı ve görselleri paylaşıyorlar.  Facebook yakın zamanda mobil üzerinde başka bir kaynaktan açılan bir fotoğrafı ya da yazıyı daha yüksek kalitede görüntülenmesini sağlamak için daha sıkı çalıştıklarını belirtiyor. Yani buna göre haber kaynağınızda görünen ve farklı kaynaklardan paylaşılmış yazı ve görseller, Facebook mobil üzerinden görüntülendiğinde daha yüksek kaliteli görünebilecek.

İnsanların okudukları bir yazı üzerindeki dikkatlerini sürdürmek için bir süredir çalışmalar yürüten Facebook, okunan yazıyla benzer içeriğe sahip bazı makaleleri kişilere önerecek. Yakında, bir linke tıkladıktan sonra Facebook benzer içeriğe sahip 3 adede kadar olan size ilginç ya da faydalı olacak makaleler önerecek.

Yorum sistemi özelleşiyor

Facebook, yeni makale önerileri ile kullanıcının dikkatini üzerinde tutmaya çalışırken, aynı anda kişinin kendi arkadaşlarıyla olan konuşmalarını da kaçırmasını istemiyor. Bunun için yorumların bulunduğu bölüme yeni bir sistem getirerek bazı yorumların öne çıkmasını sağlıyor. Bu özellik ile yazı sayesinde yüzlerce yorum bulunan bir makale altında, yakın arkadaşınızın bununla ilgili ne yorum yaptığını aramaktan korkmuyor, tıpkı Haber Kaynağı’nda görüntülendiği gibi, aradan seçilen yorum size direkt sunuluyor. Ayrıca yeni yorumlar oldukça da sizin kolayca görüntülemenizi sağlıyor.

Recent Experiments

Sonuç olarak, yakın zamanda arkadaşlarınızın yaptığı bazı yorumları Haber Kaynağı’nızda görebilirsiniz. Facebook’un şu an halen testlerini yürüttüğü bu yeni yorum sistemi, insanları ve yakınlarını daha fazla etkileşime teşvik ederek iletişimlerini artırmaktadır.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler