Facebook ile bağış dönemi başladı

Facebook, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik başlattığı yeni hizmetiyle, bu kurumlara nakit para bağışında bulunulmasını sağlıyor. Pazartesi günü başlayan bu hizmet ile kurumlar, Facebook takipçilerinden bağış geliri sağlayabilecekler.

Facebook, proje kapsamında the Boys & Girls Club of America, Livestrong Foundation ve WWF gibi 18 kurumla partnerlik başlattı.

water-dot-org-donate-640x364

Kullanıcılar, kurumların Facebook sayfalarında görecekleri “Donate Now/Şimdi Bağış Yap” butonu ile bağış yapabilecekler. Bu sistem sayesinde bağış yapmak isteyenler daha önceden belirlenmiş 10$, 25$, 100$ ve 250$’lık miktarları kredi kartı, banka kartı ya da PayPal ile bağışlarını gerçekleştirebilecekler. Bağışlar direkt sayfadan yapılabildiği gibi kullanıcıların Haber Kaynağı’nda görecekleri postlarda yer alan “Donate Now” butonundan da yapılabiliyor. Bu buton sadece daha önceden belirlenmiş bağış miktarını göstermekle kalmayıp, bağış miktarının manuel olarak girilerek istenilen düzeyde ayarlanabilmesine de olanak sağlıyor.

Şimdilik partnerlik yürütülen sayı az görünse de, söylentilere göre Facebook bu yardım amaçlı ve kâr amacı gütmeyen kurumlara yönelik yürüttüğü hizmetini geliştirmeyi amaçlıyor. Yani yakın zamanda birçok yeni kurum, vakıf ve STK Facebook’un bağış listesi içerisinde yer alacak.

Geçtiğimiz Kasım ayında Facebook, hem bir yardım kampanyası başlatmak hem de bu hizmeti test etmek için Filipinleri vuran Haiyan Tayfunu sonrası kullanıcıların Facebook üzerinden Kızıl Haç’a bağışta bulunmalarını sağladı. Facebook ne kadar bağış toplandığını söylemekten kaçınmıştı fakat test ettikleri bu hizmet olumlu sonuç vermiş olacak ki projeyi hayata geçirdiler.

Screen-Shot-2013-12-16-at-9.52.16-AM-640x279

Henüz sadece Amerika’da bulunan bu bağış sistemi, Pazartesi günü itibarıyla tüm kullanıcıların hizmetine açıldı. Projenin mobil aplikasyonlara uyumluluğu ise Facebook’un öncelikleri arasında yer alıyor ve kısa zamanda mobile entegrasyonun da gerçekleşmesi planlanıyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler