Facebook Messenger’ın Gizli Kalmış 10 Özelliği

Geride bıraktığımız hafta Facebook, aylık 800 milyon aktif Messenger kullanıcısı olduğunu duyurdu. Yalnızca birbirinizle konuşmak, anlık mesajlaşmak yerine Messenger’la yapabileceğiniz çok farklı şeyler de var.

Geçen yıl, Messenger mobil ihtiyaçlarınızı karşılamak ve alışveriş için tek durak ve uğrak yeri olmak istediğinin sinyallerini GIF kullanımı ve Uber özelliği ile verdi. Birçok farklı güncelleme alan uygulamanın kaçırmış olduğunuz bazı özellikleri olabilir diye bunları size hatırlatmak istiyoruz. Arkadaşlarınıza ödeme yapmaktan, mesaj sıranızı organize etmeye kadar Facebook’un bilmediğiniz 10 favori ve gizli kalmış özelliği karşınızda:

1- Messenger için başlı başına kurulmuş bir web sitesinin olması

İki farklı mobil uygulama kullanmak yerine iki farklı web sitesi fikri daha mantıklı geliyor. Örneğin iş arkadaşlarınızla sohbet ederken dikkatiniz fazla dağılmadan haber akışını da takip edebilirsiniz. Arayüz oldukça minimal ve temiz tasarlanmış. Uygulamaya benziyor ancak daha çok genişletilmiş bir versiyonu diyebiliriz. Her konuşma için yanda açılan bir sekme var ve buradan o kişiye ait mesaj sesini açıp kapatabiliyorsunuz ya da ona video sohbet ile erişebiliyorsunuz ve birbirinizle paylaştığınız fotoğrafları görebiliyorsunuz.

2- Messenger Kullanmak İçin Facebook’unuz Olmasına Gerek Yok

messenger-sign-up-android

Yalnızca bir telefon numaranız varsa Messenger’a ve özelliklerine erişebiliyorsunuz. Bunun için Facebook hesabınız olmasına gerek yok. Tek yapmanız gereken Messenger uygulamasını yüklemek ve ‘’Facebook’ta değil misiniz?’’ seçeneğini seçmek. Buradan üye olup uygulamayı kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

3- Uber’den Araç Çağırma

uber

Eğer Uber uygulaması kullanıyorsanız artık Messenger ile de Uber’i arayıp araç isteyebilirsiniz. Konuşma içindeyken üç küçük nokta ile simgelenen ‘’Daha Fazla’’ seçeneğini seçtikten sonra ‘’Ulaşım’’ kısmına giriyorsunuz ve buradan sisteme giriş yapıp Uber aracı çağırabiliyorsunuz. Uber uygulamasında olduğu gibi güncellemeleri, sürücünüzün durumunu görebiliyor, arkadaşlarınıza haber verebiliyorsunuz, aracın güzergahını takip edip ödeme yapabiliyorsunuz.

4- Grup Konuşmalarını Sabitleme

Genelde aynı insanlarla konuşuyorsanız bu konuşmaları sabitleyebiliyor ve o konuşmaları bulmak için tekrar uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Uygulamanın sonunda yer alan ‘’Gruplar’’ tuşuna bastıktan sonra burada sol üst köşede raptiye simgeli bir tuş göreceksiniz. Eklemek istediğiniz konuşmayı buradan seçebilir ve bu konuşmaya bir isim verebilirsiniz. Ayrıca kamera düğmesine basarak gruba dilediğiniz fotoğrafı atayabilir ve bir grup avatarı oluşturabilirsiniz.

5- Bildirim Seslerini Kapatma

Belli başlı konuşmaların bildirim sesini mesajın üst kısmından ayarlayabilirsiniz. Alta doğru açılan seçenekler ekranında ‘’Bildirimler’’ bölümünden ne kadar süre sessiz kalması istediğini belirleyebilirsiniz. Burada 15 dakika, 1 saat, 8 saat, 24 saat ya da bildirim sesini siz tekrar açana kadar gibi seçenekler yer alıyor. Dilerseniz bildirim sesini tamamen kapatabiliyorsunuz.

6- Ödeme Yapma

payments

Arkadaşlarınıza kredi kartından ödeme yapmak için şu an piyasada birkaç popüler uygulama bulunuyor. Ancak bu, telefonunuza başka bir uygulama yükleyeceğiniz anlamına geliyor. Böyle bir uygulama için mobil cihazınızda ekstra alan yoksa ve uygulamayı yakın zamanda kaldırmayı düşünmüyorsanız Messenger sizin için iyi bir alternatif sunuyor.

7- Yüz Tanıma ile Anlık Fotoğraf Paylaşımı Yapma

Messenger’ın ‘’Fotoğraf Büyüsü’’ adını verdiği özellik yüz tanıyabiliyor ve arkadaşlarınızla fotoğraf paylaşmanızı kolaylaştırıyor. Özellik aktif haldeyken uygulama yeni bir fotoğraf çektiğinizi tespit ettiğinde size fotoğraf paylaşma önerisi sunuyor. Bu özelliği aktif hale getirmek için sağ altta çark işaretiyle simgelenen ayarlar kısmına girmeniz, ‘’Fotoğraf ve Medya’’ ve ‘’Fotoğraf Büyüsü’’ kısımlarına gelip açık konuma getirmeniz gerekiyor.

8- Konum Gönderme

messenger-location-sharing-coverphoto1

Apple Maps’de olduğu gibi kendi konumunuzu ya da herhangi bir konumu Messenger’la gönderebiliyorsunuz. Bir konuşma seçin, ‘’Daha Fazla’’ tuşuna basın buradan bir konum arayın ve gönderin.

9- GIF (hareketli resim) Gönderme

Konuşma penceresinin altındaki ‘’Daha Fazla’’ seçeneğine bastıktan sonra farklı uygulamalar yükleyebileceğinizi göreceksiniz. Örneğin GIPHY bunlardan biri. ‘’İndir’’ tuşuna bastığınızda kullandığınız işletim sistemine göre App Store ya da Google Play’e yönlendirileceksiniz. Buradan indirme işlemini her zaman yaptığınız gibi tamamlayın. Yükleme yaptıktan sonra konuşmanın altında GIF ikonu belirecek buradan istediğiniz GIF’i aratıp Messenger’dan direkt olarak gönderebilirsiniz.

10- Mesaj Dizginizi Emojilerle Özelleştirme

Facebook_Messenger_Android

Farklı kişilerle olan konuşmalarınızın görünüşünü değiştirebilirsiniz. Bir konuşma içindeyken ekranın üst kısmında yer alan arkadaşınızın isminin üzerine tıklayın, burada takma isimler, renkler ve emojiler göreceksiniz. Konuşma balonlarının ya da ikonların dış çizgi rengini buradan değiştirebilirsiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler