Facebook News Feed Algoritması Yenilendi

Facebook, şimdiye kadar News Feed’de (Haber Akışı) gösterilenlerin sıralamasına en çok nelere tıkladığınıza, neleri beğendiğinize, nelere yorum yaptığınıza ve neler paylaştığınıza göre karar veriyordu. Ancak kullanıcılardan haber akışındaki hikâyelere 1’den 5’e kadar yıldız vermesini isteyen yeni niteliksel ankete göre Facebook artık sizin ne görmek istediğinizi öğrenmek istiyor. Bu şekilde karşınıza çıkmasını istemediğiniz sansasyonel haber başlıklarını artık daha az göreceksiniz.

facebook-algorithm1

Bu yenilikle birlikte haber akışı daha göze hitap eder bir hale gelecek ve artık ilginizi çeken bir durum güncellemesi ya da bir fotoğraf gördüğünüzde daha fazla insanın görmesi için herhangi bir şekilde o içeriklere tıklamanıza gerek kalmayacak. Sayfalar ve yayıncıların paylaştıkları bakmaya değer içerikler yönlendirilmiş trafik kazanacak ve görüntülemek için tıklamanız gereken içeriklerde düşüş gözlemlenecek.

Facebook ayrıca insanların bazı içerikleri reklam sanıp sanmadıklarını ya da iki içerikten hangisini görmeyi tercih edeceklerini öğrenmek için de anketler düzenliyor.

Bu algoritmik düzenleme Facebook’taki haber akışının taze kalmasını da sağlıyor. Bu sistem, spam içerikler yayınlayan pazarlamacıların, skandal başlıklar atanların ya da hiç durmadan içerik gönderenlerin de akış içerisinde kaybolmasına neden oluyor. Yeni algoritma, ne kadar arkadaş eklerseniz ekleyin haber akışının size uygun olmasını sağlıyor ve en önemlisi de sizin pek bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

facebook-newsfeed-algorithm-survey

Bir dönem Twitter’da da yaşanan problemi aşmak için Facebook, insanlara gerçekte neler görmek istediklerini sormaya başladı. Kullanıcılar, haber akışında yer alan hikâyelere 1’den 5’e kadar oy vererek içeriği görmekten ne kadar hoşnut olduklarını belirliyorlar.

Bu ayrıştırıcı algoritma hem günde 1,500 kadar içeriğe göz atan ortalama Facebook kullanıcıları için hem de 10,000 içeriğe kadar habere göz atan ve Facebook’u yoğun olarak kullananlar için kritik bir önem taşıyor. İnsanlar Facebook’ta yüzünü bile unuttukları bir lise arkadaşlarının çocuğunun diş çıkarması haberinden ziyade en iyi arkadaşlarının nişan haberine göz atıyorlar.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler