Facebook sahte like’lara karşı savaş açtı

Hâlâ Facebook like’ı satın alan var mı?

Like satın alma Google arama sonuçlarında öne çıkmak için uygulanan bir taktik fakat artık Facebook bu sahteciliğe izin vermemek için elinden geleni yapacak.

Facebook, like’ları nakit parayla yükseltmek için uğraşanlara şu mesajı gönderiyor: Paranızı boşa harcamayın.

Geçtiğimiz Ekim ayı Facebook sahteciliğe ve spam içeriklere savaş açtığını açıklamıştı. Facebook’un site bütünlüğünden sorumlu mühendisi H. Kerem Cevahir’in yayınladığı blog yazısında geliştirilen biçim düzeni tanıma teknolojisi ile sahte hesaplarla, parayla içerik beğenenler ve kötücül yazılımlarla like sayısını arttıranların fark edildiğini açıkladı.

facebook-like-button-1920-800x450

Blog yazısı içeriğinin tamamı şöyle:

Geliştirdiğimiz teknoloji ile insanların sahte like satması ve bu yolla para kazanması çok zor bir hale getirildi. Son 6 ayda bu şekilde sahte yoldan yapılmak istenen like’ları tespit edip istenilen sayfaya ulaşmadan önce blokladık. Bu girişimimiz sayesinde Facebook Sayfa yöneticilerine sahte like’lar satan satıcıların işlerine son verildi.

Artık sahte like’ları sayfalardan direkt olarak kaldırabilmek için, sayfa yöneticilerine sayfalarına ulaşacak sahte like’ları engellediğimiz ya da kaldırdığımızı bildiren mesajlar gönderiyoruz ve onlara nasıl özgün kullanıcılar kazanabilecekleri hakkında bilgi veriyoruz.

2015’in Mart ayından itibaren kullandığımız bu yöntem sayesinde 200.000 sayfanın hesabını sahte like’lara maruz kalmaktan kurtardık.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler