Facebook ve Apple Nepal’e yardım için seferber oldu

<> on April 25, 2015 in Kathmandu, Nepal.

Nepal’in başkenti Katmandu yakınlarında 25 Nisan günü 7.8 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana geldi. 4.000 kişi hayatını kaybetti, birçok insan hâlâ kayıp ve birçoğu da temel yiyecek-içecek maddelerinden mahrum bir halde ve tıbbı desteğe ihtiyaç duyuyor.

Ülkeye destekte bulunmak için çeşitli kuruluşlar tarafından düzinelerce yardım kampanyaları düzenleniyor ve bu kampanyalarda toplanan bağış miktarının milyarlarca doları ulaşması bekleniyor.

Bölgeye yardım ulaştırmak için uluslararası bir yardım ağı kurulmuş durumda ve sayısız organizasyon hizmetlerini sunmaya devam ediyor. Dünyanın her köşesinden insanlar bölgeye yardım etmek istiyor. Yardımlara aracı olan platformlar arasında Facebook, Apple, PayPal gibi büyük şirketler de var.

20150427_nepal_terremoto_1

iTunes üzerinden yardım:

iTunes’un daha önceki küresel felaketlerde de yardım kampanyaları düzenlediğini biliyoruz. Apple, iTunes’u American Red Cross’a (Amerikan Kızıl Haç Örgütü) bir linkle bağlamış durumda. Kullanıcılar iTunes Store’a girdiklerinde geliri Kızıl Haç’a ve oradan da Nepal’e aktarılacak bir sayfa ile yardımda bulunabiliyor. Kullanıcıların çoğunun ödeme bilgileri iTunes’da kayıtlı olduğu için yardım yapmak kolaylaşıyor.

Nepal

Facebook üzerinden yardım:

Bugünden itibaren kullanılmaya başlanan bir seçenek ile haber kaynağının üst kısmında yer alan bölümle birlikte kullanıcılar International Medical Corps’la (Uluslararası Tıp Birliği) birlikte Nepal’deki depremzedelere bağışta bulunabiliyor ve en zor durumda olan bölgelerin acil yardım birimlerine yardım edebiliyor. Facebook yardımlarının 2 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Sosyal ağ, ‘’Donate’’ (Bağışta bulun) seçeneğiyle yardım yapmak isteyenler kullanıcıları için bir güvenlik denetimi sistemi devreye sokmuş durumda.

PayPal üzerinden yardım:

PayPal, Nepal Earthquake Relief and Recovery adını taşıyan bir kampanya başlattı. Kullanıcılar bu kampanyayla yalnızca bir tıkla istedikleri kuruluş üzerinden Nepal’e yardımda bulunabiliyor. Yapılan bağışların % 100’ü deprem mağdurlarına ulaştırılıyor, PayPal kesinlikle bağışlardan kesinti yapmadığını açıkladı. PayPal sayesinde World Food Program USA, AmeriCares, International Medical Corps ve Habitat for Humanity yardım kuruluşlarına bağış aktarılabiliyor. Şimdiye kadar çeşitli organizasyonlar kapsamında 265,500 dolar toplandığı bildiriliyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler