Facebook yeni güncellemesiyle SMS’lerinize erişebilir

İnternet’in yaygınlaşmasıyla birlikte insanın güvenliği ve veri gizliliği gibi konular çok fazla tartışılmaya başlarken Facebook’un yeni güncellemesi bu konuları bir kez daha alevlendirdi. Facebook yeni güncellemesiyle birlikte izinlere bir başlık daha ekledi. SMS ve MMS erişimi.

izin_istekleri_ekran_görüntüsü

Evet Facebook siz uygulamayı güncellediğiniz taktirde ki büyük bir ihtimal dikkat etmeden bu güncellemeye izin verdiniz, metin mesajlarınızı yani SMS ve MMS’lerini analiz edebilecek. Peki bu ne anlama geliyor.

Facebook’un amacı hesap doğrulama ama…

Dünyanın en büyük sosyal ağı bu erişimi telefon yoluyla hesap doğrulama için istediğini belirtse de birçok uzman farklı düşünüyor. Sosyal ağın bunu metin tabanlı reklamları daha da genişletmek amacıyla yaptığı ihtimalini öne çıkartıyor. Aynı zamanda sizin metin mesajlarınızı kontrol eden Facebook, size ağ üzerinden gösterdiği reklamları da buna göre şekillendirebilir.

facebook_sms_mms_erişim_izni

Tartışmaya neden olan bir diğer konuda bu bilgilerin üçüncü şahıs ve özel kurumlarla paylaşılma meselesi. Her ne kadar bu verileri tutan ağlar, bunların paylaşılmadığını söylese de, böyle değerli bir hazinenin nasıl korunduğu ve arka planda bu verilerin gerçekten paylaşılıp paylaşılmadığı tabii ki tam olarak hiçbir zaman bilinmeyecek.

Son olarak söylemek gerekirse eğer mesajlarınız sizin için özelse ve güncellemeyi yüklediyseniz dikkatli olmakta yarar var. Bizde uyarması.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler