Facebook’ta yine yeni değişiklikler: Facebook Pages

Henüz birkaç gün önce Haber Kaynağı’ndaki değişiklikleri açıklayan Facebook bu kez de Facebook Pages ile ilgili yenilikleri duyurdu.

Yıllar içinde Facebook değişikliklerine ilk önce tepki verip bir sonraki değişiklik geldiğinde sinir krizi geçirmeye alıştık. Facebook birkaç gün önce açıkladığı Haber Kaynağı değişikliği haberinden hemen sonra Facebook Pages ile ilgili de yenilikler duyurdu. Son yenilikler Facebook’ta sayfa yöneten sosyal medyacıları daha çok ilgilendiriyor.

Facebook Sayfaları’nın hem kullanıcı arayüzü hem de yönetici arayüzü değişti. Facebook yeni  değişikliklerin kullanıcıların deneyimini daha akıcı hale getirmek üzere tasarlandığını ifade etti.

Yeni Facebook Pages tasarımı da iki sütundan oluşuyor ancak bu kez sağdaki sütun Sayfa’nın Time Line’ı (Zaman Tüneli) soldaki sütun ise markanızın entegrasyonu ile ilgili analizler sunuyor. Önceki tasarımda her iki sütun da Zaman Tüneli işlevi görüyor, yayınlar sağ ve sol sütunlarda eşit olarak dağılıyordu.

Facebook’un eski tasarımı şöyle görünüyordu:

fb Old-FB-Pages

Yeni tasarımda “Arkadaşlarınızı Davet Edin” seçeneği ekranın sağından soluna , iletinizi girdiğiniz metin kutusu ise soldan sağa taşındı.

Facebook’un yeni Pages tasarımı şöyle görünüyor:

fb New-FB-Pages

 

Sayfa yöneticileri için sayfanın sağ tarafında Facebook sayfanızın görüntülenme, paylaşılma, beğenilme ve takipçi aktivitesine ilişkin istatistikler yer alıyor.

Facebook aynı zamanda,  yine sayfa yöneticileri için tasarladığı “Pages to Watch” – “İzlenmesi Gereken Sayfalar” özelliği ile rakiplerinizi bir listede toplayarak sosyal medya performanslarını takip edebilmenizi sağlıyor.

Facebook Sayfalarındaki değişiklik sadece web tabanlı kullanıcılar için. Facebook’un mobil versiyonunda geçen sene Nisan ayından beri bir değişiklik yapılmadı.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler