Facebook’un bilinmesini istemeyeceği sırrı

secret-facebook

 People pose with mobile devices in front of projection of Facebook logo in this picture illustration taken in Zenica

Amerikalı Facebook kullanıcılarının günde ortalama 40 dakikalarını sosyal ağda arkadaş ya da aileleriyle vakit geçirmek ya da komik videolar seyredip gündemdeki haberleri takip etmek için ayırdıklarını biliyor muydunuz? Eğer siz de Facebook’a akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden giriyorsanız günde ortalama 14 kez uygulamaya göz atıyorsunuz.

Facebook’un 1.3 milyar kullanıcısının birçoğu sosyal ağda vaktini kendi hikâyelerinin yer aldığı gönderiler, fotoğraflar ve ilginç buldukları linkleri paylaşarak geçiriyor.

Facebook’ta bir şey paylaştığınızda muhtemelen bunun arkadaşlarınız ve takipçilerinizin haber akışında görüneceğini düşünüyorsunuzdur. Facebook’un temel özelliği arkadaşlarınızla bir şey paylaşmak değil mi? Öyle olduğunu biliyoruz fakat olayın perde arkasında durum biraz farklı. Çünkü Facebook girdiğiniz bu gönderileri hangi zaman tünelinde gösterileceğine kendisi karar veriyor.

Facebook, bu filtreleme yöntemini arkadaşlarınız, tanıdıklarınız yalnızca kendi ilgilerini en çok çeken şeyleri görsün diye kullandığını iddia ediyor. Ancak ne yazık ki sosyal ağ devi bu sistemi uygulamaya başladığından beri paylaşımlarınızı ‘’ilginç’’ bulanların sayısı giderek azalıyor. Bu durum Facebook’u pazarlama ve tanıtım amaçlı kullanan ve aralarında şirket, marka, grup ve birçok ünlünün bulunduğu 50 milyonluk geniş bir kitle için sorun teşkil ediyor.

Facebook, elbette kullanıcılarına ‘’Promoted Post’’ adını taşıyan tanıtım sistemiyle ücret karşılığında paylaşımları belli bir kesime garantili olarak gösterme fırsatı sunuyor. Fakat bu taktik, sayfanızdaki insanların sayısıyla doğru orantılı olduğu için oldukça pahalıya patlayabiliyor. Neyse ki bunun ücretsiz bir yolu var ancak öncelikle takipçilerinizin dikkatini çekmeyi başarmanız gerekiyor.

f7656d70-25ea-46e4-85c7-b1ce97bf0d4a-620x372

Temel olarak Facebook, kullanıcılarının kendi sayfaları dışında diğer Facebook sayfalarıyla ne sıklıkta etkileşime geçtikleri üzerine kurulu bir sosyal ağ. Birini ekledikten sonra sayfasına girip paylaştığı bir gönderiyi beğenirseniz, bir süre sonra o kişiye ait diğer paylaşımları haber akışında görebilirsiniz.

Zaman içinde o kişinin paylaştıklarıyla etkileşim kurmazsanız, yani onları beğenmez, altına yorum yapmaz, arkadaşlarınızla paylaşmazsanız bu içeriklerin zaman tünelinizdeki görünürlüğü de giderek azalıyor ve sonunda da hiç görünmez hale geliyor.

Paylaşılanları sıklıkla beğenir, başkalarıyla paylaşır veya onlara yorum yaparsanız o kişi ya da şirketlere ait daha çok içeriği zaman tünelinizde görebiliyorsunuz.

O yüzden, uzun süredir haber akışınızda karşılaşmadığınız ama hakkında son gelişmeleri merak ettiğiniz bir arkadaşınızın ya da bir şirket sayfasını arama kısmından bulup ya da arkadaş listenizden seçerek açtığınızda, okuduğunuz birkaç paylaşımı beğendiğinizde, birkaç da yorum yaptığınızda yeniden onlar hakkındaki haber ve gelişmeleri zaman tünelinizde görebilirsiniz.

Eğer kişisel bir Facebook sayfanız varsa paylaşımlarınızın özellikle görmesini istediğiniz kişileri ‘’@’’ sembolüyle etiketleyebilirsiniz. Arkadaş listenizden kişileri ekledikten sonra gönderinizi paylaşabilirsiniz ve bu kişilerin sizi görmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer bir firma sayfanız varsa takipçilerinizin hepsini az sayıda olmadıkları müddetçe bu gönderide ‘’@’’ ile etiketlemek iyi bir fikir değil. Eğer yüzlerce takipçiniz varsa onlarla etkileşime geçmek için email göndermek ya da Twitter hesabınıza sizden haberler ve güncellemeler eklemek gibi başka bir yaklaşım tercih etmelisiniz. Daha da etkin bir yöntem olarak Facebook sayfanızı düzenli olarak ziyaret etmeleri için takipçilerinize teşvik edici bir yarışma ya da bir indirimle ilgili mesaj gönderebilirsiniz.

Takipçilerinize görünür olmak ve orada olduğunuzu hatırlatmak için son çare olarak ‘’Promoted Post’’ özelliğini tercih edebilirsiniz. Etkileşimi arttırmak ve takipçilerinizin gönderinizi beğenmeleri, paylaşmaları ya da ona yorum yapmaları için ilgi çekici içerikler paylaşmanız ve kurduğunuz bağı güçlendirmeniz gerekiyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler