Facebook’un Yeni Like Özelliği Tüm Dünyaya Açılıyor

Bir süredir deneme aşamasında olan Facebook’un yeni ‘Like’ (Beğen) özellikleri, ürün yönetiminden sorumlu genel başkan Chris Cox’un da teyit ettiği üzere dünya çapında kullanıma açılıyor.

Cox ayrıca, uluslararası olarak tanınabilir özellikteki bu duyguları seçmeye nasıl karar verdiklerini ve ünlü 👍 butonunun yanına eklenebilme durumuna nasıl geldiklerinden de söz etti.

Facebook-new-reaction1

Yalnızca birkaç hafta içinde tüm Facebook kullanıcılarının hizmetine girecek bu emoticon’lar ile her hangi bir durum bildirimi ya da mesaja ‘angry’ (kızgın), ‘sad’ (üzgün), ‘wow’ (şaşkın), ‘haha’ (kahkaha) ve ‘love’ (sevgi) reaksiyonları ekleyebileceksiniz.

Facebook-reactions

Bloomberg’de yer alan bir habere göre ilk önce aralarında ‘yay’ ( Türkçe’de oley gibi bir karşılığı bulunuyor) emoticonu da bulunan bu set altı ülkede test edildi ve ‘yay’ reaksiyonu bu ülkeler tarafından ‘uluslararası anlaşılırlığa sahip değil’ olarak değerlendirildi.

Yeni emoticon’lar hazırlanma aşamasında sosyologlara danışıldı ve yeni reaksiyonlar son halini almadan önce oluşturulan profesyonel bir ekip tarafından analiz edildi.

facebook-reactions2

Bu yeni reaksiyonları kullanmak için yapmanız gereken ise başparmağınızı ‘Like’ butonuna basarak yansıtmak istediğiniz ruh halini bulana kadar hafifçe kaydırmak…

facebook-reactions-emojis

Facebook, bütün emoticon’ları yan yana dizmek yerine karışıklığı önlemek için hepsini tek bir yerde topladı.

Görünen o ki, gözünü Hindistan ve Avrupa’daki internet potansiyeline diken Facebook yeni uluslararası görsel dağarcığımızın nasıl olacağına sonunda karar verdi ve sosyal medya devi şirketin kontrolü sağlamak istemediği tek bir iletişim alanı bile yok gibi.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler