Fazla #hashtag göz çıkarır mı?

hashtag

Twitter’da bir konu, ilgi alanı, başlık gibi öğeleri belirtmek için kullanılan hashtagler  2007 yılında Twitter kullanıcıları tarafından organik olarak yaratıldı.   İlk kez Chris Messina tarafından kullanılan hashtagler sosyal medyada yön bulmanın en önemli araçları oldu. Instagram’ın yanı sıra 2013’te Facebook da hashtag kullanmaya başladı.

Hashtagler kısa zamanda markaların da dijital pazarlama uygulamalarının bel kemiği haline geldi.

Hashtag adab-ı muaşereti okullarda öğretilmiyor. Peki dijital pazarlamada hashtagleri nasıl kullanmalıyız?

Facebook’ta markanızın bir sayfası varsa  ve hashtag kullanmaya başladıysanız fazla heyecanlanmayın. Çok fazla hashtag kullanımı kullanıcıların ilgisini uzaklaştırıyor. Sosyal medya pazarlama şirketi Socialbakers Facebook’ta bir markanın ne kadar fazla hashtag kullanırsa o kadar az ilgi gördüğünü gösteren bir istatistik tablosu yayınladı. Şubat ayında yayınlanan 200 bin postun verileri incelenerek ortaya çıkarılan tabloda bir ya da iki hashtag kullanan markaların ortalama 593 daha fazla kişiden ilgi görürken, üç ile beş arasında hashtag kullanan markalar ortalamadan 416 daha az kişiden ilgi görüyor.

facebook Hashtags

Instagram ve Twitter postlarınızda da fazla hashtag kullanmaktan kaçınmalısınız. Her kelimesi hashtagden oluşan postlar hem okuyucu için rahatsızlık verici hem de size konunuzdan uzak kullanıcıları da yönlendirdiğinden verimsiz bir trafik yaratıyor.

Hashtaglerinizi oluşturuken içerikle alakalı kelimeleri seçin. Her postunuzda sadece hashtag trafiği almak için #sosyalmedya, #twitter, #pazarlama gibi hashtagler kullanmayın.

Hashtaglerinizi kolay hatırlanabilir, akılda kalıcı ve orijinal kelimelerden seçin.

Hashtaglerin çok uzun olmasından kaçının. Yan yana dört beş kelimeden oluşan hashtagler göz yorucu ve caydırıcı algılanıyor.

Hashtaglerinizde sürekli marka adını ya da şirket adını kullanmayın.  Her Tweet’inizde şirket adını kullanmak amatör ve gereksiz görünebilir. Şirket adınız doğal olarak kullanıcı adınızla da paralel olacak, dolayısıyla takipçileriniz zaten markanızı hashtag ile birlikte görüyor olacak.

Başkalarının hashtaglerine sulanmayın. Söyleyecek ilginç bir şeyiniz yoksa sırf markanızın adını duyurmak için her trend olan diyaloga girmeyin.

Başka hashtagleri alakasız olarak kendi içeriğinizde kullanmayın ve neyle dalga geçtiğinize dikkat edin. 2011 yılında Casey Anthony 2 yaşındaki kızını öldürmekten yargılanıp beraat ettiğinde Twitter kullanıcıları #notguilty (suçlu değil) hashtagi ile fikirlerini dile getirdi. Fırın ürünleri markası Entenmann’s stratejik bir hata yaparak “Kim canının çektiği lezzetleri yemekten suçlu değil?” anlamına gelen “Who is #notguilty about eating all the tasty treats they want?”  Tweetini attı.

 

entenmanns

 

Marka takipçilerinden gelen tepkiler üzerine #notguilty hashtaginin dava ile ilgili olarak kullanıldığını bilmediklerini ifade eden bir özür yayınladı.

 

entenmanns-ozur

 

Sonuç olarak hashtagler planlı ve akıllıca kullanıldıklarında dijital pazarlamada markalara çok aldırabilecekken dikkatsiz ve fazla kullanıldığında markaya zarar verebiliyor.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler