#Foursquare ’i pazarlamada en verimli şekilde kullanmanın 10 yolu

Son yıllarda birçok lokasyon bazlı servis piyasaya çıktı.  Foursquare gibi uygulamalarla lokasyon bazlı pazarlama alanında da birçok yeni fırsat doğdu. Uygulamaların yeniliği bu alanda yapılan pazarlama aktivitelerinde de yeni alanlar yarattı.

Geçen birkaç yılda çıkan lokasyon bazlı servislerin çoğu piyasadan silindi ya da daha büyük şirketlerle birleşti. Ancak Foursquare hala en büyük  lokasyon bazlı uygulama olma özelliğini koruyor.

Peki Foursquare’i pazarlama alanında nasıl kullanabiliriz?

İşte Foursquare’i pazarlamada en verimli şekilde kullanmanın 10 yolu:

Kendinize hedef koyun

Oldukça basit görünen bu ilk aşama genelde yeni bir projeye başlamanın heyecanı ile göz ardı edilebiliyor. Ancak hedef koymak sonrasında başarınızı ölçmenin en iyi yollarından biri. Mağazanıza daha çok insanın uğramasını mı istiyorsunuz? Müşteri sadakati mi istiyorsunuz? Hepsini bir kenara yazın ve hedeflerinize ne kadar yaklaştığınızı ölçün.

İşyerinizin adını alın

Foursquare’de siz henüz almadıysanız daha önce işyerinizde bulunan bir müşterinin işyerinizin adını almış olması muhtemel. Uygulamaya girin ve işyerinize ad verin.

Mekanınızın üyelerine ulaşın

Foursquare’den mekanınızı sürekli ziyaret eden üyelere ulaşın , onlarla iletişime geçin. Mayor ya da leader board ile işe başlayabilirsiniz.

foursquare app

Stratejinizi belirleyin

Ne tip promosyonlar yapacağınızı ve karşılığında ne beklediğinizi belirleyin. Check-in bazlı promosyonlar ya da indirimleri müşterilerinize duyurun.

Farklı “Special”ları test edin

Foursquare farklı “Special” seçenekleri ile size hazır tanıtım kampanyaları sunuyor. Bu kampanyalar hakkında Foursquare üzerinden bilgi almak zor. Aşağıdaki listede  kampanyaların içeriği hakkında örnekler bulabilirsiniz:

Swarm Special – “30 kişi aynı anda check-in yaparsa bir porsiyon kanat ızgara” gibi

Friends Special – “ 3 arkadaşınızla Check*in yapın ücretsiz tatlı kazanın” gibi

Newbie Special – “İlk Check-ininizde ücretsiz bir cupcake kazanın” gibi

Check-in Special – “Check-in yapın kahve kazanın” gibi

Mayor  Special – “Mekanı en çok ziyareten eden kişiye ücretsiz pizza” gibi

Ölçün, biçin, tartın

Pazarlama stratejinizi belirledikten sonra kaç kişiye ulaştığınızı, stratejinizin planladığınız gibi gidip gitmediğini, sonuç alıp almadığınızı ölçün ve sonuçlara göre hareket edin.

Kampanyalarınızı duyurun

Mekanınıza bildirimler koyarak, e-bültenlerle, ya da hashtaglerle kampanyalarınızı duyurun.

Personelinizi bilgilendirin

Personelinizin kampanyalarınız hakkında bilgi sahibi olduğuna emin olun. Kampanya planlarınızı gerçeğe dönüştürmek ve vaat ettiklerinizi müşterilerinize sunmak işin en önemli kısmı.

Satın alma seçeneklerini deneyin

Birçok sosyal medya platformunda medya satın alma yapabilirsiniz. Foursquare de local updates ve promoted updates servisleri ile  Keşfet seçeğini tıklayan, daha önce mekanınıza hiç gelmemiş müşterilere de ulaşabilirsiniz.

Business App.’i indirin

Foursquare’i kullanan bir işyeriyseniz uygulamanın Business versiyonunu indirin. Ücretsiz uygulama gerçek zamanlı değişiklikleri ve istatistikleri daha kolay görmenizi sağlayacak.

İstatistiklere göz atın

Foursquare ile mekanınızı ziyaret eden insanların sayısını ve kampanyalarınızın rakamlara etkisi olup olmadığını görebilirsiniz.

Tüm bu uygulamaları ya da benzerlerini Yelp, Google Places ve Facebook gibi lokasyon bazlı sosyal medya platformlarında da deneyebilirsiniz.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler