Game On, World | L.A. Live

Kampanyanın oyun kısmı için detaylar

“Game On, World” kampanyası bugüne kadar gördüğümüz dünya çapında yapılan en iyi sosyal medya destekli, deneyim pazarlaması aktivitesi olmuş. Bir reklam kampanyası ne kadar etkili olabilir sorusuna verilebilecek nadir “ancak bu kadar olur” cevabını veren kampanyalardan biri “Game On, World”. Tüketiciyi global bir oyuna davet etmek, çok cüretkar bir yaklaşım olsa da bunu başarabilmek Nike’ın ünlü kullanımları döneminin artık son bulduğunun ve Kotler’in Pazarlama 3.0 mantığının tam anlamıyla iyiden iyiye diğer anlayışların yerini aldığının göstergesidir.

Basit mantığıyla pazarlama dönemleri:

Pazarlama 1.0 – Ürün Odaklı
Pazarlama 2.0 – Tüketici Odaklı
Pazarlama 3.0 – İnsan Odaklı

Bir tarafta böyle kampanyalar duruken, diğer tarafta hala körün gözüne parmak kampanyalar yok değil. Bir gelenek haline gelen iyi durumların kötüsünü açıklamak için Pepsi’yi kullanma durumu burada da geçerli. Pepsi ne diyor “Live for Now”, e diyor ama hala Azra Akın kontör pazarlama komandit reklamları devam ediyor.

Böyle güzel bir kampanyayla diğer markaların gözünü açan ve ajansları köşeye sıkıştıran Nike’ı alkışlıyoruz. Son olarak bugüne kadar yapılmış en geniş alana yayılan viral kampanya olarak da tarihe geçti. Viral, viral diye ortalıkta gezinenler için de bir ders niteliği taşımıştır umarız.

Künye:

Client: Nike

Agency: Wieden + Kennedy

Editor: Paul Hardcastle

Director: Adam Berg

Producer: Karen O’Brien

Production company: Smuggler

Director of photography: Joost Van Gelder

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler