Geleceğin İnternet Bağlantısı LiFi Olacak

WiFi bağlantısına duyulan talep ve büyük boyutlardaki veri aktarımı, günümüz teknolojisine çeşitli zorluklar yaşatıyor. Mobil cihaz kullanımının yıldan yıla artacağı biliniyor. Öyle ki 2019 yılında her ay 10 milyar mobil cihaz arasında 35 kentilyon bayt veri akışı olacağı öngörülüyor ve bu yalnızca mobil cihaz ayağındaki kullanım miktarı. Bunun bir de geleneksel tarafı var: bilgisayar, büyük veri sunucuları ve ağ bağlantılı Internet Of Things (Nesnelerin İnterneti) aygıtlarının kullanımıyla birlikte büyük ölçekte bir internet sıkıntısı yaşanacak.

Dünyanın er ya da geç böyle bir problemle karşı karşıya kalacağının farkında olan bilim insanları, geleneksel WiFi bağlantısından 100 kat daha hızlı veri transferi yapabilen bir metod geliştirdi ve bu teknolojiyi kullanmak için tek ihtiyacınız olan şeyse ışıkları yakmak.

lifi

LiFi adı verilen bu bağlantı, Visible Light Communication (Görülebilir Işık İletişimi) kategorisinde yer alıyor. Örneğin, bir LED lamba çıplak gözle görülemeyecek çabuklukta yani ileri teknoloji mors alfabesine benzetebileceğimiz bir şekilde veri aktarımı yapıyor.

Bu bağlantı hızını laboratuvar ortamında test eden bilim insanları, saniyede 224 gigabit veri aktarmayı başardı. Bu büyüklükteki bir veri 1,5 GB’lık 18 filme eşit. Bilim insanları, ofis ortamında ise WiFi hızının 100 katına çıkmayı başardı.

led-ışık

LED ampuller çok az enerjiye ihtiyaç duyuyor ve standart bir ethernet kablosuna bağlanıp güç üretebiliyorlar. Bu teknolojinin mucidi Harald Haas, akıllı ampullerin güneşle şarj olabilen pillerle de çalışabileceğini söylüyor. LiFi bağlantısı, WiFi’daki gibi elektromanyetik bir alan yaratmıyor. Bu gelişme, sağlık kuruluşları gibi hassas yerler için önemli hale gelebilir.

LiFi’ın dezavantajları da yok değil. Örneğin, çok parlak gün ışığı altındaki bir odada alıcılar sinyali ayırt edemeyecek ve sinyaller WiFi’da olduğu gibi duvarlardan geçemeyecek. Bu gibi sınırlamalar tabii ki teknoloji ve ışıkların kullanıcıyı takip ettiği bir sistemdeki gibi akıllı mimariyle üstesinden gelinemez değil. Algoritmalar, ışıklandırma ve veri erişimi üzerinde günden güne daha etkili hale gelecek.

lifi 2

Aslına bakarsanız, LiFi sinyallerinin duvarlardan geçememesi veri akışının daha güvenli olmasını sağlayacak, kullanıcının veriye ulaşmak için fiziksel olarak o alanda bulunması gerekecek.

Bütün bunlara ek olarak, LiFi bağlantısı otobüs durakları, tren istasyonları, trafik ışıkları, turist bilgilendirme noktaları gibi ışığın ve veri hizmetlerinin yer aldığı her yerde kullanılabilecek.

Mindset Institute ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Dijital Pazarlama Eğitimi ve Sosyal Medya Eğitimi

İlgini çekebilecek içerikler